poniedziałek, 6 maja 2019

La Quemada (stan Zacatecas, Meksyk) została podpalona co najmniej dwa razy

Oryginalny artykuł: Evidencia de dos incendios indica el abandono paulatino de La Quemada hace mas de mil anos

La Quemada jest stanowiskiem archeologicznym położonym w odległości 52 km na południe od stolicy stanu Zacatecas (Meksyk). Prace prowadzone są tam od około stu lat i zdołano ustalić, że miasto było zamieszkiwane od 400 r., a jego największy rozkwit przypadł na lata 600-900. Chociaż wiadomo było, że w czasach prekolumbijskich ośrodek ten został spalony i stąd pochodzi jego współczesna nazwa („quemada” znaczy „spalona”), to brakowało danych, które pozwoliłyby stwierdzić, kiedy ostatecznie miasto zostało opuszczone. Obecnie specjaliści z INAH i z Instytutu Geofizyki UNAM przeprowadzili nowe badania, wykorzystując w tym celu archeomagnetyzm.

Stanowisko archeologiczne La Quemada (fot. Mauricio Marat, INAH)
Jak podaje Carlos Torreblanca Padilla, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w 2017 r. naprzeciwko tak zwanego Salonu Kolumn, odkryto zwęglone pozostałości posadzek, fragmenty naczyń ceramicznych, żaren i drewnianych belek, świadczących o pożarze. Sprawdzono także inne części La Quemada, w tym tak zwany Plac Ofiar, położony na szczycie wzgórza, gdzie natrafiono na kolejne, podobne ślady. Analizy zwęglonych szczątków pobranych z różnych miejsc danego miasta wykazały, że zostało ono podpalone co najmniej dwa razy.

Prace archeologiczne na terenie La Quemada (fot. Carlos Torreblanca Padilla, INAH)
Pierwszy pożar wybuchł na szczycie wzgórza, wokół Placu Ofiar, około 854-968 r., w okresie napięć pomiędzy grupą rządzącą a resztą ludności. Mogło to przyczynić się do stopniowego podupadania La Quemada, choć dolna część miasta była nadal zasiedlona. Jednak w latach 1018-1163 postanowiono zamknąć przestrzeń z Salonem Kolumn i kolejny pożar strawił miasto, które wówczas zostało ostatecznie opuszczone.

Wykopaliska na terenie La Quemada (fot. Carlos Torreblanca Padilla, INAH)
Ludność zamieszkującą La Quemada i okoliczne ziemie nazwano „Kulturą z Doliny Malpaso”. Rozwijała się ona w tym samym czasie, co Teotihuacan w Centralnym Meksyku i Chalchihuites w południowo-zachodniej części stanu Zacatecas. Na terenie Doliny Malpaso znajduje się kilka ośrodków z czasów prekolumbijskich. Były one połączone drogami, ale La Quemada była największym i najważniejszym miastem.

La Quemada widziana ze szczytu wzgórza (fot. Mauricio Marat, INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz