Oryginalny artykuł: Nazca child ingested psychoactive cactus just before ceremonial death in ancient Peru
Dagmara Socha (z Ośrodka Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego), Marzena Sykutera (z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy) i Giuseppe Orefici (z Centro Italiano Studi e Ricerche Archeologiche Precolombiane di Brescia, Włochy) przeprowadzili analizy próbek włosów pobranych z czterech głów-trofeów (jednej należącej do dziecka i trzech do osób dorosłych) oraz z 18 mumii (zarówno osób dorosłych, jak i dzieci) pochodzących z kultury Nazca. Wszystkie one zostały pochowane w pobliżu południowego wybrzeża Peru, gdzie zostały wykopane w ramach Projektu Nazca, długofalowego programu archeologicznego, który rozpoczął się w 1982 roku. Badania toksykologiczne wykazały, że wielu zmarłych zażyło przed śmiercią jakieś rośliny o właściwościach psychoaktywnych lub pobudzających, w tym liście koki (zawierające kokainę), kaktusy San Pedro (zawierające meskalinę), a także Banisteriopsis caapi, główny składnik halucynogennego napoju ayahuasca (zawierającego harminę i harmalinę, dwa związki stosowane obecnie w antydepresantach).
Głowy-trofea, których włosy poddano badaniom (fot. Dagmara Socha) |
Jedna z badanych mumii kultury Nazca (fot. Dagmara Socha) |
Przeprowadzone analizy dowodzą, że w tym regionie zażywanie roślin o właściwościach psychoaktywnych i pobudzających przypada na lata 100 p.n.e. - 450 n.e. Badacze chcieli również znaleźć trasy szlaków handlowych, którymi mogły dotrzeć tam te rośliny, gdyż liście koki nie były uprawiane na południowym wybrzeżu Peru, więc musiały zostać sprowadzone z północnego Peru lub z Amazonii. Banisteriopsis caapi również nie występował w tej części Peru w tym okresie. Jak podkreśla Dagmara Socha, podczas gdy świadectwa sugerują, że rośliny te były wykorzystywane w celach leczniczych i podczas ceremonii, to naukowcy nadal zastanawiają się, jak powszechne było zażywanie tych roślin przez przedstawicieli kultury Nazca.
Znaleziona podczas wykopalisk chuspa - torba do przenoszenia liści koki (fot. Dagmara Socha) |
Podczas prac wykopaliskowych natrafiono też na różne przedmioty stanowiące wyprawy grobowe, w tym tkaniny, naczynia ceramiczne i przybory tkackie. Znaleziono również torbę służącą do przenoszenia liści koki, zwaną chuspa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz