Oryginalny artykuł: Encuentran restos de hombres, mujeres y niños enterrados como héroes en pozos circulares de la Cultura Chuquibamba en Perú
W październiku 2024 r. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął nowy sezon wykopalisk archeologicznych w południowym Peru. Projekt ten przyniósł zaskakujące odkrycia rzucające światło na mało znane aspekty preinkaskiej kultury tego regionu. Głównym obszarem badań była dolina rzeki Atico i przyległy obszar wybrzeża Pacyfiku, gdzie międzynarodowy zespół archeologów udokumentował wyjątkowe kamienne budowle i zbiorowe pochówki. Jednego z najbardziej niezwykłych odkryć dokonano na stanowisku archeologicznym El Curaca, gdzie natrafiono na cmentarz, obejmujący zbiorowe groby umieszczone w okrągłych szybach otoczonych kamiennymi ścianami. Archeolodzy znaleźli szczątki 24 osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), którym towarzyszyła imponująca liczba darów. Wśród znalezionych przedmiotów znajdują się wyroby ceramiczne, kawałki kości i rzeźbionego kamienia, a także delikatne tkaniny, które wymagały szeroko zakrojonych prac konserwatorskich.
![]() |
Jeden ze znalezionych pochówków (fot. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) |
![]() |
Miejsce z odkrytymi studniami (fot. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) |
Wykopaliska w Dolinie Atico obejmowały również badania laboratoryjne i prace konserwatorskie znalezionych przedmiotów. Praca z dawnymi tkaninami jest szczególnie żmudna ze względu na kruchość materiałów i konieczność udokumentowania każdego szczegółu przed jakąkolwiek fizyczną interwencją. Ponadto sporządzono trójwymiarowe modele znalezionych czaszek, co pozwoli na dokładniejsze badanie cech morfologicznych i obrażeń obecnych na szczątkach ludzkich.
![]() |
Jeden z pochówków (fot. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) |
Projekt Atico jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, kieruje nim profesor Józef Szykulski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z nim prace prowadzi interdyscyplinarny zespół, w którego skład wchodzą naukowcy i studenci tej instytucji. W projekcie biorą również udział specjaliści z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz międzynarodowi eksperci z Peru, Kolumbii i Meksyku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz