środa, 16 lipca 2025

Peñico, nowy klejnot archeologiczny cywilizacji Caral sprzed 3800 lat

Oryginalny artykuł: Peñico, la nueva joya arqueológica de Caral construida hace más de 3,800 años 

W Strefie Archeologicznej Caral odsłonięto nowe stanowisko archeologiczne. To Peñico, położone w Dolinie Supe, który jego odkrywcy nazywają „Miastem Integracji Społecznej” dla mieszkańców tego obszaru, położonego w prowincji Huaura (Lima). Podczas prezentacji wyników ośmioletnich badań w Peñico archeolożka Ruth Shady stwierdziła, że ten ośrodek miejski rozwinął się zgodnie z kulturową tradycją Caral.

Widok stanowiska archeologicznego Peñico (fot. Zona Archeologica Caral)

sobota, 12 lipca 2025

Odkrycie grobowca założyciela dynastii w mieście Majów Caracol

Oryginalny artykuł: El descubrimiento de la Tumba del Primer Gobernante de la Antigua Ciudad de Caracol reescribe la historia Maya 

Zespół archeologów z Uniwersytetu w Houston natrafił w ruinach majańskiego miasta Caracol (Belize) na pochówek Te' K'ab Chaaka, pierwszego władcy i założyciela jego dynastii królewskiej. To odkrycie grobowca, w ciągu ponad czterech dekad wykopalisk, rzuca nowe światło na kontakty Majów z odległym Teotihuacán. Caracol, w okresie swojej świetności, w latach 560-680 było potęgą polityczną, która dominowała nad południową częścią półwyspu Jukatan, zanim została opuszczona około 900 roku. Jednak korzenie królewskiego rodu Caracol sięgają znacznie wcześniejszego okresu, gdyż Te' K'ab Chaak wstąpił na tron w 331 roku. Jego imię wspominane jest w dwóch inskrypcjach z późnego okresu klasycznego, które niestety nie są czytelne. Archeolodzy Arlen i Diane Chase prowadzą wykopaliska w Caracol od 40 lat.

Diane Chase w nowo odkrytym grobowcu (źródło fot. Caracol Archeological Project/University of Houston)

wtorek, 8 lipca 2025

Archeolodzy z INAH odzyskali szczątki ludzkie kultur pustynnych

Oryginalny artykuł: Rescatan conjunto mortuorio de las culturas del desierto, en una cueva subterránea de Coahuila 

W głębokiej, podziemnej jaskini znajdującej się w Área Natural Protegida (ANP) de Ocampo, w stanie Coahuila, specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili na szczątki osób z tak zwanych kultur pustynnych sprzed co najmniej 500 lat. Odkrycie to dostarczy ważnych informacji o koczowniczych mieszkańcach regionu. Jak poinformował dyrektor Centrum INAH Coahuila, Francisco Aguilar Moreno, prace w jaskini przeprowadzono po otrzymaniu skargi od jednego z obywateli, dotyczącej kradzieży szczątków. 

Szkielety znalezione podczas prac w jaskini (fot. Centrum INAH Coahuila)

piątek, 4 lipca 2025

Petroglify z Tambogrande zostały uznane za krajobrazy archeologiczne

Oryginalny artykuł: Piura: declaran a los petroglifos de Tambogrande como paisajes arqueológicos 

Petroglify z El Mono, Tres Lanzas i Laberinto, znajdujące się w mieście Malingas, zostały oficjalnie uznane przez peruwiańskie Ministerstwo Kultury za krajobrazy archeologiczne. Dzięki temu przyznano tymczasową ochronę tym dobrom kulturowym, co stanowi kamień milowy w ochronie prekolumbijskiego dziedzictwa dystryktu Tambogrande. Tamtejsze kamienne rzeźby, w stylu geometrycznym, antropomorficznym i zoomorficznym świadczą o bogatej tradycji przodków. Wśród najbardziej reprezentatywnych petroglifów znajduje się El Mono, złożona figura, która dała nazwę miejscu, w którym się znajduje. Ryciny zostały wykonane przy użyciu technik bezpośredniego uderzania i skrobania na powierzchniach skał, tworząc rowki, które są nadal wyraźnie zachowane.

Kamień z zachowanymi petroglifami (źródło fot. Andina)