Oryginalny artykuł: Edificios mayas reubicados dan origen a los parques de la Memoria Balam tun y K’awiil, en Chetumal y Xpujil
Parki Pamięci Balam Tun i K'awiil powstały, aby ukazać architekturę i aspekty życia w dawnych miastach Majów. Oba parki mają być udostępnione zwiedzającym w ostatnim kwartale 2025 roku. Są one zlokalizowane w Chetumal (stan Quintana Roo) i w Xpujil (stan Campeche). W każdym z tych stanowisk interdyscyplinarne zespoły restaurują szereg prekolumbijskich konstrukcji, które zostały rozebrane, aby zapobiec ich zniszczeniu. Zastosowanie precyzyjnego sprzętu do rejestracji i pomiarów zabytków archeologicznych w terenie, takiego jak technologia LiDAR (Light Detection and Ranging) oraz fotogrametria, pozwala na ich wierną rekonstrukcję. W Parku Pamięci Balam Tun będzie można podziwiać 36 konstrukcji, a w Parku Pamięci K'awiil 12.
![]() |
Stacja Xpujil na trasie pociągu przez ziemie Majów (fot. Promeza) |
![]() |
Prace na terenie Parku Pamięci Balam Tun (fot.Promeza) |
Archeolog Ramón Carrillo Sánchez, który kieruje zespołem 15 archeologów, trzech konserwatorów i lokalnych pracowników zajmujących się ponownym montażem tych placów i budynków, podaje, że pochodzą one z 15 stanowisk z odcinków 6. i 7. Pociągu Majów, który łączy Tulum i Escárcegę ze stolicą Quintana Roo. Specjalista komentuje, że budynki te zachowały pewne cechy stylów Río Bec i Petén, dodając, że inicjatywa ta stanowi również okazję do zaprezentowania mało znanych aspektów architektonicznych, takich jak podziemne konstrukcje z wcześniejszych okresów, znajdujące się wewnątrz fasad zabytków.
![]() |
Wejście do Parku Pamięci K'awiil (fot. Promeza) |
Odwiedzający Park Pamięci Balam Tun będą mogli podziwiać podbudowę z późnego okresu preklasycznego (400-250 p.n.e.), wydobytą z wnętrza jej późniejszej wersji z wczesnego okresu klasycznego (250-600 n.e.). Wcześniejszy etap budowy kolejnego zabytku można obejrzeć przez okno archeologiczne. Carrillo Sánchez podkreśla, że w ramach projektu starano się w jak największym stopniu uszanować oryginalne dane, jakie uzyskano podczas wykopalisk.
![]() |
Jedna z budowli na terenie Parku Pamięci K'awiil (fot. Promeza) |
Archeolog Julieta Ramos Pacheco, jedna z kierowniczek Parku Pamięci K'awiil, opisuje go jako rozciągający się na powierzchni jednego hektara, przylegający do stacji Xpujil. Tam odbudowano 12 budowli odkrytych na stanowiskach Los Monjes, Tigres i CFE, odnotowanych w sekcji 7, na froncie 3. Jak twierdzi, inicjatywa postępuje, powstają szlaki i instalowane są tablice z kodami QR informujące o znaleziskach odnalezionych podczas wykopalisk, w tym o ceramicznych artefaktach z wizerunkiem boga K'awiil. Stworzenie tych przestrzeni dowodzi, że projekt badawczy nie zakończył się wraz z uruchomieniem kolei.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz