niedziela, 10 lutego 2019

Replika malowideł naskalnych z Cuevas Pintas

Oryginalny artykuł: Exhibiran primera replica mexicana de un sitio con pintura rupestre basada en registro 3D

Eksperci z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przygotowują pierwszą wierną replikę schroniska skalnego z malowidłami, która zostanie wystawiona w Museo de las Misiones Jesuíticas w Loreto, w Kalifornii Dolnej Południowej. Malowidła naskalne znajdują się na terenie stanowiska archeologicznego Cuevas Pintas w pobliżu Loreto i jak podaje Sandra Cruz, konserwatorka z INAH, pochodzą sprzed ponad 6000 lat.

Replika schroniska skalnego z Cuevas Pintas (fot. Mauricio Marat, INAH)
Malowidła zajmują powierzchnię o długości 5 metrów i wysokości 3 metrów. Wśród 25 wizerunków zachowały się linie, odciski dłoni i przypuszczalnie karapaks żółwia. Wykonano je w kolorach: białym, czarnym, żółtym, ochry i czerwonym. Jedne są jednobarwne, inne dwukolorowe lub wielobarwne i zostały sporządzone w stylu określanym przez specjalistów terminem Sierra La Giganta.

Prace nad przygotowaniem repliki schroniska skalnego (fot. Mauricio Marat, INAH)
Już w 1998 roku INAH podjął prace konserwatorskie malowideł i udostępnił je zwiedzającym. Jednak jesienią 2012 roku, huragany i ulewne deszcze spowodowały poważne zniszczenia i obsuwanie się kamieni, w wyniku czego schronisko skalne z malowidłami znalazło się pod trzymetrową warstwą wody, osadów i głazów. Jak zaznacza María de la Luz Gutiérrez z Centrum INAH-Baja California Sur, w celu uratowania malowideł zatrudniono w 2016 roku archeologów, konserwatorów zabytków, geologów i inżynierów. Ostatecznie podjęto decyzję o zasłonięciu malowideł i pokryto je warstwami bardzo delikatnego piasku. Jednocześnie umieszczono aparaturę do kontrolowania temperatury i wilgotności.

Przygotowywanie poszczególnych fragmentów malowideł naskalnych (fot. Mauricio Marat, INAH)
Replika schroniska skalnego ma 4,13 m długości, 2,18 m szerokości i 3,14 m głębokości, co stanowi 85% oryginalnych wymiarów. Do jej przygotowania wykorzystano skanowanie laserowe, fotogrametrię, zdjęcia i modele trójwymiarowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz