piątek, 17 stycznia 2020

Pozostałości budowli mieszkalnych w Azcapotzalco

Oryginalny artykuł: En Centro Historico de Azcapotzalco hallan plataforma domestica de elite de la antigua parcialidad de Mexicapan

W mieście Meksyk, pod nawierzchnią ulicy Paseo de las Hormigas, w parku w centrum Azcapotzalco, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli pozostałości dawnych budowli mieszkalnych. W 1428 roku Tenoczkowie podbili Azcapotzalco i podzielili je na dwa autonomiczne ośrodki, Tepanecapan i Mexicapan, z których każdy zarządzany był przez władcę tlatoani. Tepanecapan było zamieszkiwane przez Chichimeków-Tepaneków, a Mexicapan przez Mexików.

Pozostałości dawnych budowli mieszkalnych w Azcapotzalco
(fot. Mauricio Marat, INAH)
Jak podaje kierująca pracami Nancy Domínguez Rosas z INAH, nowe znaleziska związane są z dawnym Mexicapan. Teren wykopalisk podzielono na cztery sektory, z których najważniejsze okazały się 1 i 2, gdzie na głębokości 1,20 – 2 metrów natrafiono na podstawy dawnych domów. W sektorze 1, podstawa budowli miała wymiary 1,72 m na 1,75 m, a platforma, na której wzniesiono budowlę w sektorze 2 była znacznie większa, gdyż wynosiła 6 m na 8 m, a dom był niegdyś połączony z dziedzińcem.

Odsłonięte podstawy budowli zamieszkiwanych przez elitę
(fot. Mauricio Marat, INAH)
Archeolodzy odkryli również wiele artefaktów, w tym naczynia ceramiczne, figurki antropomorficzne i formy do ich wyrobu, przęśliki, stemple, kawałki obsydianu oraz przedmioty z kamienia i kości, które świadczą o tym, że domy należały do przedstawicieli elity. Ceramika pochodzi z okresu od XIV do XVI wieku.

 
Naczynia ceramiczne znalezione podczas wykopalisk (fot. Mauricio Marat, INAH)

 
Fragment figurki, forma i stempel odkryte przez archeologów (fot. Mauricio Marat, INAH)

Wyróżniono co najmniej dwa etapy konstrukcyjne, z których pierwszy przypada na późny okres postklasyczny, lata 1350-1519. W sąsiedztwie znajdują się pozostałości innych budowli o podobnych cechach i niegdyś stanowiły one część znacznie większej dzielnicy zamieszkiwanej przez elitę Mexicapan. 

 
Kawałki obsydianu i kościany szpikulec znalezione podczas wykopalisk (fot. Mauricio Marat, INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz