sobota, 1 sierpnia 2020

Znaczenie Piramidy Księżyca dla planu urbanistycznego Teotihuacan

Oryginalny artykuł: Piramide de la Luna podria ser el punto de partida del diseno urbano de Teotihuacan

Piramida Księżyca, druga z głównych budowli na terenie Teotihuacan, wznosząca się na krańcu tak zwanej Alei Zmarłych, mogła stanowić punkt wyjścia dla planu urbanistycznego tej metropolii. Taką hipotezę wysunęli specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) oraz eksperci z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku (UNAM) po potwierdzeniu, że pod Piramidą Księżyca znajduje się jaskinia lub system jaskiń pochodzenia naturalnego. Jak podają Denisse L. Argote Espino i Verónica Ortega Cabrera, fakt, że jaskinia pod Piramidą Księżyca nie jest dziełem mieszkańców Teotihuacan rzuca nowe światło na początki planowania miasta.

Panorama Teotihuacan z Aleją Zmarłych i Piramidą Księżyca(fot. Mauricio Marat, INAH)
Budowla 1, wzniesiona w latach 100 p.n.e. – 50 n.e. stanowi pierwszą wersję obecnej Piramidy Księżyca i jednocześnie jest najstarszą ze znanych konstrukcji w Teotihuacan. Miała ona skromne rozmiary i była związana z mitem o świętej górze symbolizowanej przez pobliskie wzgórze Cerro Gordo. Z czasem budowla była powiększana i zakryła jaskinię, której położenie mogło mieć wpływ na kolejne etapy rozbudowy Piramidy Księżyca.

Piramida Księżyca (fot. Mauricio Marat, INAH)
Już w połowie 2017 roku, dzięki zastosowaniu nieinwazyjnych technik geofizycznych, w tym metody tomografii elektrooporowej, natrafiono na tunel pod Piramidą Księżyca (post: "Zlokalizowano tunel pod Piramidą Księżyca w Teotihuacan"), a wyniki dalszych badań wykazały istnienie naturalnej jaskini na głębokości 15 metrów. Wykonano dodatkowe modele chcąc sprawdzić, gdzie mogło znajdować się wejście do tunelu prowadzącego do jaskini. Analiza modeli trójwymiarowych wskazywałaby na możliwość istnienia tunelu wejściowego po północnej lub po wschodniej stronie Piramidy Księżyca. Jednak na podstawie modeli dwuwymiarowych bardziej prawdopodobne jest, że sztuczne wejście do tunelu znajdowało się  po wschodniej stronie Piramidy Księżyca. Podziemny tunel na głębokości około 11 metrów ma co najmniej 40 metrów długości. Takie zorientowanie zgadzałoby się również z ustawionymi na linii wschód-zachód wejściami do tuneli pod Piramidą Słońca i Świątynią Quetzalcoatla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz