piątek, 30 lipca 2021

Chankillo (Peru) na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Oryginalny artykuł: Unesco declara Patrimonio Mundial a Chankillo, el complejo astronómico más antiguo de América

27 lipca UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa kompleks archeologiczny i obserwatorium astronomiczne Chankillo, położone w prowincji Casma (Peru), 365 km na północ od Limy i 15 km od wybrzeża Oceanu Spokojnego. Archeolog Ivan Ghezzi, prowadzący badania na terenie Chankillo podkreśla, że jest to najstarsze w Ameryce miejsce, gdzie w latach 500-200 p.n.e. prowadzono obserwacje ruchu słońca.  

Stanowisko archeologiczne Chankillo (źródło fot.: Andina)

Kompleks astronomiczny obejmuje liczne konstrukcje wzniesione na obszarze pustynnym, które wraz z pewnymi cechami krajobrazu tworzyły idealny kalendarz słoneczny. Specjalne znaczniki pozwalały obserwować przemieszczanie się słońca przez cały rok, dzięki czemu można było, między innymi, odnotować daty przesileń i równonocy. Ivan Ghezzi zaznacza, że stanowi to dowód technologii i kreatywności dawnych mieszkańców Peru, a w przypadku pomiarów margines błędu wynosił zaledwie jeden lub dwa dni.

Słońce widoczne za wzniesionymi na wzgórzu wieżami (źródło fot.: Andina)

Cały kompleks zajmuje powierzchnię około czterech kilometrów kwadratowych. Na szczycie jednego wzgórza wznosi się ufortyfikowana świątynia, otoczona trzema murami i plac przeznaczony na ceremonie o charakterze publicznym. Na szczycie innego wzgórza zbudowano trzynaście wież, które wskazują trajektorię Słońca. Uzupełnieniem wież jako znaczników jest góra Mucho Malo. UNESCO uznało Chankillo za mistrzowskie dzieło nie tylko w odniesieniu do astronomii, ale również inżynierii i architektury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz