poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pochówek kobiety sprzed 4500 lat odkryty w Aspero (Peru)

Oryginalny artykuł: High status female found buried at Aspero, archaeological site in Peru

Na terenie stanowiska archeologicznego Aspero (Peru), grupa badaczy pod kierunkiem Ruth Shady Solís odkryła pochówek kobiety, pochodzący sprzed 4500 lat. Analiza szczątków kostnych wykazała, że kobieta zmarła w wieku około 40 lat. Ciało kobiety złożono w Huaca de los Idolos, jednej z dwóch (wraz z Huaca de los Sacrificios) największych budowli piramidalnych w Aspero i jednocześnie jednych z najstarszych konstrukcji w Ameryce.

Pochówek odkryty w Aspero - rekonstrukcja (fot. Andina/Difusión)
Przy zmarłej znaleziono naczynie ze szczątkami roślinnymi i ziarnami, naszyjnik wykonany z paciorków z muszli oraz zawieszkę z muszli spondylus. Na szczególną uwagę zasługują cztery kościane tupus (szpile do spinania, na przykład, tkanin), ozdobione wizerunkami ptaków i małp, wskazujące na kontakty utrzymywane z ośrodkami położonymi w głębi lądu.

Kościane tupus ozdobione wizerunkami ptaków i małp (fot. Andina/Difusión)
Umiejscowienie pochówku i złożone w nim dary świadczą o wysokim statusie społecznym kobiety. Jednocześnie dowodzą, że nie tylko mężczyźni, ale i kobiety mogły pełnić ważne funkcje. Nowe znaleziska dostarczają zatem informacji o organizacji najstarszego społeczeństwa w Ameryce.

Zawiniątko ze szczątkami kobiety (fot. Andina/Difusión)
Ruth Shady Solís podkreśliła również, że dużą rolę w życiu codziennym i religijnym dawnych mieszkańców Aspero odgrywała muzyka, na co wskazuje odkrycie ośmiu fletów wykonanych z kości zwierzęcych. Na 32 podobne flety natrafiono już znacznie wcześniej na terenie Caral.

Flety wykonane z kości zwierzęcych (fot. Andina/Difusión)
Aspero leży u ujścia rzeki Supe, w pobliżu Oceanu Spokojnego, a jego mieszkańcy zajmowali się głównie połowem ryb, mięczaków i ssaków morskich. W dawnych domostwach i na śmietniskach odkryto pozostałości sieci rybackich i haczyków. Uprawiali również orzeszki ziemne, gujawę, dynię, fasolę, awokado i słodkie ziemniaki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz