piątek, 12 października 2018

Zakończenie prac w Piramidzie Pięciu Pięter w Edzna

Oryginalny artykuł: Culmina liberacion del Edificio de los Cinco Pisos en la zona arqueologica de Edzna

Na terenie majańskiego stanowiska archeologicznego Edzna (stan Campeche, Meksyk), specjaliści  z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) zakończyli oczyszczanie i odnawianie najsłynniejszej z tamtejszych budowli, znanej jako Piramida Pięciu Pięter, o podstawie 60 na 60 m i wysokości 31,5 m. Kierujący pracami archeolog Antonio Benavides Castillo, dyrektor Centrum INAH-Campeche, podkreśla, że w ten sposób dobiegło końca zadanie podjęte po raz pierwszy w 1959 roku, kiedy to ekipa, na której czele stali Alberto Ruz Lhuillier i Raúl Pavón Abreu zaczęła oczyszczanie zachodniej strony budowli. W późniejszych latach Antonio Benavides Castillo skupił się na północnej i wschodniej stronie budowli, a obecnie na stronie południowej.

Piramida Pięciu Pięter w Edzna (fot. Gibran Huerta, INAH)
Archeolodzy obawiali się, że intensywne deszcze w tym regionie mogły w jakimś stopniu doprowadzić do uszkodzenia Piramidy Pięciu Pieter i naruszenia jej stabilności. Z tego powodu, po zdobyciu środków finansowych, prace podjęto w sierpniu 2017 r. i zakończono w maju bieżącego roku, a ich celem było dotarcie do podstawy budowli i jej umocnienie. W rezultacie nie tylko przekonano się o stabilności piramidy, ale również stwierdzono kilka faz konstrukcyjnych.

Podczas obecnego sezonu skupiono się na odnawianiu pudniowej strony Piramidy Pięciu Pięter
(fot. Gibran Huerta, INAH)
W dolnej części piramidy, po stronie południowej natrafiono na pozostałości architektoniczne z tak zwanej fazy Peten, przypadającej w Edzna na lata 200-600 n.e., świadectwa pochodzące z 800 r., a w najwyższej części – z okresu postklasycznego (lata 1200-1450). Poszczególne etapy budowy odpowiadały zatem początkowej fazie miasta, którego nazwę tłumaczymy jako „Dom Itzów”, poprzez okres największej świetności aż po moment upadku Edzna. Tym samym Piramida Pięciu Pięter stała się kolejnym przykładem wznoszenia kolejnych budowli na wcześniejszych, co zgodnie z wierzeniami Majów nadawało im szczególnego charakteru sakralnego.

Południowa strona Piramidy Pięciu Pięter (fot. Gibran Huerta, INAH)
Jak podkreśla Antonio Benavides Castillo, prace prowadzone ostatnio po południowej stronie Piramidy Pięciu Pieter wykazały, że w rzeczywistości można tam wyróżnić aż dziewięć poziomów. Niestety osoby zwiedzające Edzna nie będą mogły tego zobaczyć. Po pierwsze znajduje się tam wiele kamiennych bloków, które utrudniają przejście, a po drugie wejście na budowlę zostało zabronione. Wcześniej można było wspiąć się po schodach od strony zachodniej, przez Wielki Akropol, ale obecnie INAH wprowadził restrykcje i nie jest to już możliwe, gdyż wielu zwiedzających nie doceniało dziedzictwa kulturowego, rozrzucając śmieci i zostawiając napisy na murach budowli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz