wtorek, 30 października 2018

INAH potwierdza istnienie podziemnej komnaty pod Piramidą Księżyca

Oryginalny artykuł: Expertos del INAH confirman la existencia de una camara y un tunel bajo la Piramide de la Luna

Podczas prospekcji przeprowadzonej ostatnio przez ekipę badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i z Instytutu Geofizyki UNAM potwierdzono, że pod Piramidą Księżyca w Teotihuacan znajduje się komnata o średnicy 15 metrów oraz tunel, który dochodzi od południowej strony Placu Księżyca. Jak przekazała kierująca projektem dr Verónica Ortega, zagłębienie zlokalizowane na głębokości 8 metrów mogło mieć przeznaczenie rytualne. Znalezienie komnaty i tunelu jest rezultatem prac prowadzonych w czerwcu 2017 r. (post: " Zlokalizowano tunel pod Piramidą Księżyca"), ale dopiero teraz przedstawiono wyniki badań.

Piramida Księżyca w Teotihuacan (fot. Mauricio Marat, INAH)
Podczas eksploracji pod koniec lat 80. XX wieku, we wnętrzu Piramidy Księżyca, archeolodzy Rubén Cabrera i Saburo Sugiyama znaleźli szkielety osób z deformacją czaszek typową dla ziem Majów, a także natrafili na przedmioty z jadeitu (naszyjniki i wykonane z mozaiki figurki antropomorficzne). Dlatego właśnie uczeni podejrzewali, że również w podziemiach Piramidy Księżyca można by dokonać podobnego odkrycia. Jak zaznaczyła archeolog, badania skupiają się nie tylko na znalezieniu komnaty grobowej, ale dotyczą też jej znaczenia jako przestrzeni rytualnej, związanej ze światem podziemnym i wpisującej się w sakralny charakter dawnego miasta. Wielkie koncentracje darów ofiarnych miały szczególne znaczenie w Teotihuacan, które uważano za mekkę cywilizacji, a zatem ewentualne odkrycia we wnętrzu Piramidy Księżyca pomogłyby zrozumieć relacje utrzymywane przez mieszkańców Teotihuacan z innymi regionami Mezoameryki. Jednocześnie zbadanie komnaty mogłoby dostarczyć informacji na temat możliwego związku każdej z głównych budowli Teotihuacan z określonym regionem Mezoameryki, gdyż, na przykład, Świątynia Quetzalcoatla, w której złożono dary pochodzące z morza, wyraźnie wskazuje na relacje z rejonem wokół Zatoki Meksykańskiej i z Morzem Karaibskim.

Piramida Księżyca w Teotihuacan (fot. Mauricio Marat, INAH)
Zdaniem badaczy, chociaż tunel biegnie w kierunku południowym Placu Księżyca, jest możliwe, że istniało jeszcze inne wejście po stronie wschodniej. Należy podkreślić, że siedmiokrotnie modyfikowana Piramida Księżyca jest jedyną budowlą w Teotihuacan, przed którą w linii prostej biegnie służąca procesjom Aleja Zmarłych. Piramida Księżyca, która jakby odwzorowuje wznoszące się za nią wzgórze Gordo, odgrywała znaczącą rolę podczas rytuałów odprawianych na Placu Księżyca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz