środa, 5 lipca 2017

Zlokalizowano tunel pod Piramidą Księżyca w Teotihuacan

Oryginalny artykuł: Especialistas del INAH localizan posible tunel bajo la Plaza y Piramide de la Luna en Teotihuacan

Najnowsze badania przeprowadzone w Teotihuacan wykazały, że podobnie jak w przypadku Piramidy Słońca i Świątyni Quetzalcoatla, również pod Piramidą Księżyca może znajdować się tunel. Na początku czerwca, specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), kierowani przez dr Denisse Argote Espino, we współpracy z zespołem inżynierów geofizyków z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku (UNAM), wśród których znaleźli się dr Andrés Tejero, Gerardo Cifuentes, Alejandro García, Esteban Hernández i René Chávez, wykorzystali tomografię elektrooporową, aby ustalić istnienie ewentualnego tunelu pod Piramidą Księżyca.

Piramida Księżyca w Teotihuacan (fot. Melitón Tapia, INAH)
Tomografia elektrooporowa polega na pomiarach oporu właściwego przy przepływie prądu przez grunt, co pozwala na zlokalizowanie ewentualnej pustej przestrzeni. Po zarejestrowaniu różnicy potencjału można przetworzyć dane i przygotować modele dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Wstępne obrazy pokazują, że na głębokości 10 metrów istnieje tunel, który biegnie w linii prostej z centrum Placu Księżyca do Piramidy Księżyca. Dokładniejsze dane i ostateczne rezultaty badań zostaną opracowane w najbliższych miesiącach. Jak podkreśla Verónica Ortega, kierująca pracami konserwatorskimi Piramidy Księżyca, nowe odkrycie potwierdziłoby przypuszczenia, że mieszkańcy Teotihuacan zastosowali ten sam wzorzec tuneli w przypadku największych budowli. Tunele mogły symbolizować świat podziemny i stanowić miejsce o charakterze rytualnym, w którym odtwarzano początek życia i odprawiano ceremonie związane z cyklami rolniczymi.

Aparatura pomiarowa (fot. Melitón Tapia, INAH)
Dr Verónica Ortega zwróciła również uwagę na fakt, że jeśli tunel został zapieczętowany przez dawnych mieszkańców Teotihuacan, to dostarczyłby nowych informacji nie tylko o rytuałach, ale i na temat organizacji społeczno-politycznej. Porównanie tuneli pod Piramidą Księżyca, Piramidą Słońca i Świątynią Quetzalcoatla pozwoliłoby lepiej zrozumieć znaczenie miasta. Po uzyskaniu ostatecznych wyników badań, będzie można przystąpić do eksploracji tunelu pod Piramidą Księżyca. Jest to szczególnie ważne, gdyż taką szansę utracono w przypadku Piramidy Słońca. Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku, archeolog Jorge Acosta zlokalizował tunel pod Piramidą Słońca, okazało się, że miejsce zostało zrabowane już w czasach prekolumbijskich, prawdopodobnie przez Mexików na początku XVI wieku.

Prace przed Piramidą Księżyca (fot. Melitón Tapia, INAH)
Verónica Ortega dodała, że w kolejnym etapie badań należałoby zbadać, jak tunel został zorientowany względem Placu Księżyca i Alei Zmarłych. Ważne jest też ustalenie z którym etapem konstrukcyjnym Piramidy Księżyca był związany tunel. Piramida Księżyca była siedmiokrotnie przebudowywana w okresie od 100 r. p.n.e. do 450 r. n.e. Najprawdopodobniej tunel powstał w najwcześniejszej fazie. Poza tym, dalsze prace pozwolą stwierdzić, czy wokół Piramidy Księżyca istnieją inne tunele. W minionym roku dokonano ciekawych odkryć pod powierzchnią Placu Księżyca (czytaj: "Rytualne znaczenie Placu Księżyca w Teotihuacan"), co wskazywało na związek z rytuałami i sakralizację całej przestrzeni jeszcze przed wzniesieniem Piramidy Księżyca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz