sobota, 8 lipca 2017

Depozyt ofiarny z wilkiem i ozdobami ze złota

Oryginalny artykuł: Descubren en el Templo Mayor una ofrenda de lobo con ricas piezas de oro azteca

Na terenie Templo Mayor (Wielkiej Świątyni) dawnego Tenochtitlan, w samym sercu obecnego Miasta Meksyk, odkryto depozyt ofiarny, w którym ponad 500 lat temu Mexikowie złożyli ośmiomiesięcznego wilka z ozdobami ze złota. Jak podkreśla odpowiedzialny za prace Leonardo López Luján, są to jedne z najwspanialszych znalezionych do tej pory przedmiotów ze złota, wyróżniające się nie tylko jakością, ale i ilością. Wśród 22 artefaktów znajdują się, między innymi, zawieszki, złote kółko będące ozdobą nosa i pektorał w kształcie dysku, wszystkie wykonane z cienkich złotych płytek.

Artefakty ze złota znalezione w depozycie (fot. REUTERS/Henry Romero)
Depozyt ofiarny znajdował się w kamiennej skrzyni o powierzchni około 1 metra kwadratowego, umieszczonej w pobliżu schodów Templo Mayor. Wilk, ozdobiony również pasem z muszli z Oceanu Atlantyckiego, został z wielką starannością ułożony na warstwie krzemiennych noży. Depozyt ofiarny pochodzi z czasów Ahuitzotla, który zasiadał na tronie w latach 1486-1502 i jest uważany za najpotężniejszego i najgroźniejszego władcę Tenochtitlanu. Jego imperium rozciągało się na południu aż po ziemie dzisiejszej Gwatemali, a czasy jego rządów były szczególnie okrutne. Leonardo López Luján zwraca uwagę na związek depozytu ze składaniem ludzi w ofierze i konieczność przeprowadzenia badań w celu ustalenia, czy wilkowi usunięto serce. Byłoby to nawiązanie do pojmanych wojowników, których złożono w ofierze na stopniach świątyni. Wilk, łączony symbolicznie z bogiem słońca i wojny Huitzilopochtili, uważany był za przewodnika, który pomagał poległym wojownikom w przebyciu drogi w zaświaty.

Kamienna skrzynia z depozytem ofiarnym (fot. REUTERS/Henry Romero)
Depozyty w Templo Mayor zawierały dary, które Mexikowie składali swym bóstwom. Do tej pory natrafiono w nich na ponad 400 gatunków zwierząt: mięczaków, ryb, ptaków, gadów i ssaków (w tym sześć wilków, dwa jaguary i trzynaście pum). W około 60 depozytach, umieszczonych zarówno w kamiennych skrzyniach, jak i złożonych bezpośrednio w ziemi znaleziono szczątki orłów. W czasach prekolumbijskich zwierzęta były symbolicznie związane z różnymi poziomami świata: węże – z wodą, ziemią, niebem, żyznością i odrodzeniem, orły – ze słońcem, a krokodyle – z ziemią. Muszle morskie i najróżniejsze gatunki ryb pochodziły zarówno z Oceanu Atlantyckiego, jak i Spokojnego.

Prace archeologiczne przy schodach Templo Mayor (fot. REUTERS/Henry Romero)
Ozdoby ze złota znajdowane są bardzo rzadko. Chociaż do chwili obecnej odkryto na terenie Templo Mayor aż 205 depozytów ofiarnych, to jedynie w 16 natrafiono na złote artefakty. Wiadomo, że Mexikowie bardzo cenili sobie złoto, ale niestety jego większość została zrabowana przez hiszpańskich konkwistadorów, przetopiona i wysłana do Europy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz