sobota, 1 lipca 2017

Peruwiańskie Andy były zamieszkiwane co najmniej 7000 lat temu

Oryginalny artykuł: Life above the clouds in the Andes, 7000 years ago

Jeszcze do niedawna sądzono, że dawni łowcy-zbieracze unikali tak niegościnnych regionów, jak peruwiańskie Andy, gdzie panuje surowy klimat, a rozrzedzone powietrze utrudnia oddychanie. Jednak nowe, dokładne i systematyczne badania prowadzone przez grupę archeologów, którą kieruje Randall Hass (z University of California w Davis) dostarczyły świadectw potwierdzających, że co najmniej 7000 lat temu ludzie zdecydowali się na stałe zamieszkiwanie w tak ciężkich warunkach i to w okresie, gdy jeszcze nie uprawiano ziemi i dysponowano jedynie prostymi narzędziami kamiennymi.

Peruwiańskie Andy (fot. Lauren A. Hayes)
Podczas wykopalisk na terenie stanowiska archeologicznego Soro Mik’aya Patjxa, na wysokości 3800 metrów n.p.m., natrafiono na pochówki szesnastu osób, zmarłych w różnym wieku, w tym dzieci i dorosłych mających w momencie śmierci co najmniej 50 lat. Randall Hass przekazał, że szczegółowa analiza szczątków kostnych dowodzi stałego zamieszkiwania w tym regionie, a nie krótkiego pobytu. Poza tym, najbliższe, niżej położone miejsce, gdzie można łatwiej oddychać, znajduje się w odległości około 120 km. Przebycie takiej drogi w obie strony to około 240 kilometrów, czyli 80 godzin wędrówki, a zatem pokonanie trasy wraz z dziećmi i osobami starszymi wydaje się niemożliwe.

Prace wykopaliskowe w Soro Mik’aya Patjxa (fot. Randall Haas)
Archeolodzy znaleźli również kamienne narzędzia i ostrza oraz kości wikunii. Randall Hass podkreślił, że wszystkie narzędzia zostały wykonane na miejscu i żaden z kamieni nie pochodził z innego regionu. W projekcie brali udział uczeni z University of California w Davis, University of Wyoming, University of California w Merced, University of Arizona i badacze peruwiańscy. Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz