wtorek, 25 lipca 2017

W Villa Tiscapa (Nikaragua) odkryto ceramiczne urny grobowe

Oryginalny artykuł: Excavan 42 urnas funerarias y 7 entierros prehispanicos en Nicaragua

Na pozostałości archeologiczne natrafiono na zachód od Managua, stolicy Nikaragui, gdzie zbudowano obecnie nowy stadion do gry w baseball i robotnicy wykonują prace związane z instalacją elektryczną, mającą służyć do oświetlenia stadionu. Jak poinformowała Ivonne Miranda Tapia z Nikaraguańskiego Instytutu Kultury, w miejscu tym, znanym jako Villa Tiscapa, w czasach prekolumbijskich znajdował się cmentarz, na którym swych zmarłych grzebali prawdopodobnie przedstawiciele grupy etnicznej Chorotega, zamieszkującej te ziemie około 1200 lat temu.

Ceramiczne urny grobowe odkryte na terenie Villa Tiscapa
(fot. Ivonne Miranda Tapia, Nikaraguański Instytut Kultury)
Do końca czerwca bieżącego roku, na terenie tego nowego stanowiska archeologicznego odkryto 42 ceramiczne urny grobowe i siedem szkieletów ludzkich. W jednym przypadku zachowały się czaszka i kończyny, chociaż brakowało szczątków dłoni i stóp. Ivonne Miranda Tapia uważa, że zmarłych grzebano najpierw w tradycyjny sposób, w ziemi, a dopiero znacznie później ich kości zbierano i składano w urnach.

Zachowany szkielet ludzki znaleziony wśród urn
(fot. Ivonne Miranda Tapia, Nikaraguański Instytut Kultury)
Urny grobowe mają pokrywy i zachowały motywy dekoracyjne, a nawet ślady dawnej polichromii. Pochówki datowane są na lata 800-1350 n.e. Już wcześniej na artefakty pochodzące z tego samego okresu, zwanego Sapoá, natrafiono również w innych miastach Nikaragui: Masaya i Granada (w części południowo-wschodniej) oraz Rivas (na południu).

Urny grobowe z Villa Tiscapa
(fot. Ivonne Miranda Tapia, Nikaraguański Instytut Kultury)
Odkrycia na terenie stanowiska archeologicznego Villa Tiscapa są bardzo ważne dla lepszego poznania społeczności prekolumbijskich, zamieszkujących ziemie dzisiejszej Nikaragui i ich praktyk grzebalnych. Wszystkie artefakty zostaną przewiezione do Narodowego Pałacu Kultury w celu przeprowadzenia analiz laboratoryjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz