piątek, 14 lipca 2017

Pozostałości budowli na terenie Colhuacatonco - dawnej dzielnicy Mexików

Oryginalny artykuł: Descubren recinto de nobles mexicas que habitaron el barrio de Colhuacatonco

Na terenie Centrum Historycznego Miasta Meksyk, w rejonie ulicy Republiki Peru, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli pozostałości dawnej dzielnicy Colhuacatonco, której mieszkańcy zasłynęli ze stawiania silnego oporu podczas oblężenia miasta przez hiszpańskich konkwistadorów. María de la Luz Escobedo Gómez podaje, że ludność ta borykała się również z trudnościami, które były związane z podmokłym terenem. Było to miejsce nisko położone i pojawiały się problemy z pozbywaniem się nadmiaru wody. Odkryte przez archeologów budowle musiały być niegdyś zamieszkiwane przez elitę, gdyż zostały wzniesione z kamienia, co odróżnia je od domów zwykłej ludności.

Pozostałości dawnej budowli w Colhuacatonco (fot. Melitón Tapia, INAH)
Po stronie północnej badanego terenu wznosi się platforma z czasów prekolumbijskich ze szczególnym miejscem o długości 3,16 m i szerokości 4,30 m, przeznaczonym do odprawiania ceremonii. Do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie zachowała się polerowana posadzka, której wykonanie przypomina jakością posadzki w Templo Mayor. María de la Luz Escobedo Gómez podkreśliła, że był to zakątek o charakterze prywatnym i dochodziło się do niego przez dwa inne pomieszczenia: przedpokój o dwukrotnie większej powierzchni i dziedziniec, położone na niższym poziomie. W ten sposób przechodziło się z bardziej otwartej przestrzeni do innej, o ograniczonym dostępnie, co nadawało jej charakteru sakralnego. Mury budowli, wzniesione z kamienia i adobe (cegły suszonej na słońcu) zachowały częściowo pokrywające je niegdyś warstwy stiuku.

Jeden z pochówków odkrytych w Colhuacatonco (fot. María de la Luz Escobedo Gómez, INAH)
Świadectwa archeologiczne pokazują, że po upadku Tenochtitlan mieszkańcy Colhuacatonco nadal stawiali bierny opór Hiszpanom. Około 1525 r. Hiszpanie rozpoczęli wprowadzanie zmian w planie miasta. Platforma z czasów prekolumbijskich została nieco zmodyfikowana, ale niewielka przestrzeń o charakterze ceremonialnym była nadal wykorzystywana przez tamtejszych mieszkańców. Ponieważ osoby, które wykonywały prace na polecenie Hiszpanów były potomkami Mexików, a zatem jest bardzo prawdopodobne, że pozostawały wierne dawnym tradycjom i dlatego w narożach budowli oraz przy wejściu pogrzebali swych przodków. Archeolodzy odkryli pochówki siedmiu osób: trójki dorosłych i czwórki kilkuletnich dzieci.

Artefakty znalezione na terenie Colhuacatonco (fot. Melitón Tapia, INAH)
María de la Luz Escobedo Gómez podała, że wszystkie pochówki pochodzą z tego samego okresu, z momentu kontaktu z Hiszpanami. Zmarłym towarzyszyły skromne dary, w tym figurki i miniaturowe naczynia ceramiczne, bransoletki z muszli i noże z obsydianu.

Figurka z czasów prekolumbijskich znaleziona w Colhuacatonco (fot. Melitón Tapia, INAH)
Na terenie wykopalisk archeolodzy znaleźli nie tylko przedmioty z późnego okresu postklasycznego, ale również z czasów Konkwisty, Kolonii i nawet z XIX wieku. Oprócz artefaktów prekolumbijskich natrafiono, między innymi, na małe gwizdki w kształcie ptaków (wyrabiane techniką ceramiki emaliowanej, która pojawiła się wraz z Hiszpanami), figurki przedstawiające osoby pochodzenia europejskiego, świeczniki i dzbany ozdobione motywami roślinnymi i zoomorficznymi.

Fragmenty figurek przedstawiających osoby pochodzenia europejskiego (fot. Melitón Tapia, INAH)
Gwizdek wykonany techniką ceramiki emaliowanej (fot. Melitón Tapia, INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz