wtorek, 11 lipca 2017

Prace archeologiczne na terenie Wariwillka (Peru)

Oryginalny artykuł: Encuentran restos oseos en santuario Wariwillka

Na terenie stanowiska archeologicznego Wariwillka (w pobliżu Huancayo, w regionie Junin, Peru), natrafiono na szczątki kostne trójki dzieci w wieku 7-8 lat, najprawdopodobniej złożonych w ofierze podczas rytuału. Szkielety zachowały się w złym stanie ze względu na panującą wilgoć, gdyż woda z podziemnego kanału przeciekała bezpośrednio na teren, gdzie znajdowały się szczątki. Jak podaje archeolog Ronald Sulca Flores, w pochówkach znaleziono również dary grobowe, obejmujące 28 miniaturowych naczyń ceramicznych o wyraźnie rytualnym charakterze oraz inkaskie dzbany urpu, pochodzące sprzed 500-700 lat.  

Artefakty znalezione na terenie Wariwillka (fot. Andina)
Ronald Sulca Flores poinformował, że podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie świątyni, w jej tylnej części natrafiono na pozostałości dawnych konstrukcji. Stanowisko archeologiczne jest w rzeczywistości znacznie bardziej rozległe, ale w wyniku ekspansji miasta i obszarów rolniczych zostało ograniczone do minimum. Badacze chcieliby odzyskać te tereny i liczą na zrozumienie okolicznych mieszkańców.

Prace archeologiczne na terenie Wariwillka (fot. Andina)
Wariwillka, zamieszkiwane niegdyś przez lud Wanka (Huanca) zostało odkryte w latach trzydziestych XX wieku, ale dopiero od kilku lat prowadzone są tam prace archeologiczne zakrojone na większą skalę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz