piątek, 6 września 2019

INAH udostępnił dla zwiedzających stanowisko archeologiczne Mixcoac

Oryginalny artykuł: Abre INAH la zona arqueologica de Mixcoac, una ventana al pasado de la CDMX

Mixcoac, po Templo Mayor, Tlatelolco, Cerro de la Estrella i Cuicuilco jest piątym na terenie miasta Meksyk stanowiskiem archeologicznym udostępnionym dla zwiedzających przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH). Znajduje się w dzielnicy San Pedro de los Pinos, w pobliżu stacji metra San Antonio, zajmuje powierzchnię zaledwie 1200 metrów kwadratowych i otoczone jest współczesnymi budowlami.

Stanowisko archeologiczne Mixcoac (fot. Melitón Tapia, INAH)
Miejsce to opisał po raz pierwszy, w 1916 roku, historyk Francisco Fernández del Castillo i to on nadał mu nazwę Mixcoac, nawiązującą do Mixcoatla, „Węża Chmur”. Imię tego bóstwa stanowiło również część określenia toponimicznego, które pojawia się na tak zwanej Mapie z Uppsali, sporządzonej w 1550 roku. Pierwsze prace wykopaliskowe, w 1920 roku, rozpoczął na tym terenie archeolog Eduardo Noguera, a w ostatnich latach projektem kierował Roberto Gallegos.

Pozostałości dawnych konstrukcji na terenie Mixcoac (fot. Melitón Tapia, INAH)
Mixcoac było zamieszkiwane już w latach 400-600 n.e., ale zachowane do dzisiaj pozostałości budowli pochodzą ze znacznie późniejszego okresu, z lat 900-1521. Dawne konstrukcje wzniesione przez Mexików zostały częściowo odrestaurowane i należą do nich: Piramida poświęcona bogu Mixcoatl, Platforma Wschodnia z przylegającymi budowlami, Dziedziniec Centralny, Platforma Zachodnia z placem o przeznaczeniu ceremonialnym oraz pomieszczenia mieszkalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz