wtorek, 10 września 2019

Mumia „La ñusta” powróciła do Boliwii

Oryginalny artykuł: El largo viaje de "La Nusta", la momia de una nina

W sierpniu bieżącego roku mumia ośmioletniej dziewczynki, nazwana „La ñusta” („Księżniczka” w języku keczua), po 129 latach przechowywania w Muzeum Uniwersytetu Stanowego w Michigan (USA) powróciła do Boliwii, gdzie została odkryta w XIX wieku. Mumia była prezentowana na różnych wystawach, ale nikt nie był szczególnie zainteresowany jej dokładnym zbadaniem, więc w 2016 roku rozpoczęto przygotowania do przekazania jej do Boliwii.

Mumia „La ñusta” (fot. Narodowe Muzeum Archeologii w La Paz, Boliwia)
Mumia jest zachowana w dobrym stanie i nadal widoczne są długie, ciemne włosy splecione w dwa warkocze. Dziewczynkę złożono w połowie XV wieku w kamiennej wieży grobowej zwanej chullpa, na terenie położonym na południe od obecnego miasta La Paz. „Księżniczkę” pochowano z różnymi przedmiotami, wśród których znajdowały się: torebki, mały dzban gliniany, sandały, paciorki, ptasie pióra oraz kukurydza, fasola i koka.

Przedmioty, z którymi pochowano "księżniczkę"
(fot. Narodowe Muzeum Archeologii w La Paz, Boliwia)
Jak podaje David Trigo, dyrektor Narodowego Muzeum Archeologii w La Paz (gdzie obecnie przechowywana jest mumia), dziewczynka mogła wywodzić się z elity ludu Pacajes, który zamieszkiwał ziemie leżące na południe od jeziora Titicaca i w XV wieku dostał się pod wpływy Inków. Mumia ma cechy typowe zarówno dla Pacajes, jak i Inków. Jej pozycja i tkaniny są charakterystyczne dla Inków, ale sposób mumifikacji bardziej odpowiada tradycji ludu Pacajes. Boliwijscy uczeni przeprowadzą dokładne badania laboratoryjne, które mogą dostarczyć nowych informacji na temat przyczyny śmierci dziewczynki i jej pochodzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz