sobota, 15 maja 2021

Przekazanie prywatnej kolekcji prekolumbijskich artefaktów

Oryginalny artykuł: Devuelven piezas prehispanicas a la zona arqueologica Soledad de Maciel, en Guerrero 

W latach 50. i 60. XX wieku meksykański profesor Ignacio Mora zebrał znaczącą kolekcję prekolumbijskich artefaktów, choć początkowo wcale tego nie planował. Okoliczni mieszkańcy z gmin Petatlán i Zihuatanejo de Azueta w stanie Guerrero, znając jego zainteresowanie historią, przynosili mu najróżniejsze przedmioty, w tym gliniane naczynia i figurki, które znajdowali na terenie swych wiosek, głównie w pobliżu stanowiska archeologicznego Soledad de Maciel, znanego również jako Xihuacan. Obecnie Ministerstwo Kultury, za pośrednictwem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przychyliło się do prośby córki zmarłego przed kilkoma laty profesora, która postanowiła przekazać całą kolekcję do miejscowego muzeum.

Fragmenty figurek pochodzących z kolekcji (fot. INAH)

Jak przekazał prowadzący prace wykopaliskowe w Xihuacan Rodolfo Lobato Rodríguez, kolekcja profesora liczy aż 969 artefaktów pochodzących z okresu od 1200 r. p.n.e. do 1350 r., a zatem obejmuje około 3000 lat historii. Około 600 elementów to fragmenty wyrabianych w Xihuacan figurek antropomorficznych, które odzwierciedlają miejscowe społeczeństwo. Niektóre z nich, wykonane w latach 200 p.n.e. - 600 n.e., przedstawiają kobiety ze skaryfikacjami na ramionach, tatuażami na twarzy i biodrach oraz z wyszukanymi fryzurami. 

Setki fragmentów ceramiki przekazanych do muzeum (fot. INAH)

W bogatej kolekcji profesora jest 41 miniaturowych naczyń, które składano w darze bóstwom wody. Poza tym są też inne kompletne naczynia, miski, ozdoby uszu, paciorki z gliny i kamienia o zielonej barwie, przybory tkackie i do połowu ryb, gwizdki i formy do wyrobu figurek.

Naczynia ceramiczne pochodzące z kolekcji (fot. INAH)

Jak podkreśla Rodolfo Lobato Rodríguez, na stanowiskach archeologicznych położonych w regionie Costa Grande w stanie Guerrero spotyka się też przedmioty związane z innymi kulturami, w tym z zamieszkującymi niegdyś ziemie dzisiejszych stanów Colima i Michoacan, z Olmekami, z Teotihuacan i z Toltekami. Zdaniem badacza, pomimo iż przekazane do muzeum artefakty pochodzą z przypadkowych znalezisk, to jednak można uznać ich kontekst archeologiczny, biorąc pod uwagę systematyczne wykopaliska prowadzone na terenie Xihuacan oraz wyniki prac na peryferiach tego ośrodka. Spora część tych przedmiotów mogła zostać niegdyś złożona w depozytach ofiarnych. 

Jedno z naczyń zachowanych w stanie kompletnym (fot. INAH)

Xihuacan było ważnym centrum ceremonialnym ludności Cuitlateca, która zamieszkiwała region Costa Grande od 2500 r. p.n.e. do XVI wieku. Ośrodek ten zbudowano około 450 r. i przetrwał do 1350 r., kiedy to został zniszczony przez powódź. Archeolodzy odkryli go w latach 30. XX wieku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz