niedziela, 21 sierpnia 2022

Nowe odkrycia w Vichama (Peru)

Oryginalny artykuł: Descubren complejos y objetos funerarios en Vichama

Na terenie kompleksu archeologicznego Vichama, w pobliżu miasta Végueta (Peru), wznowiono prace wykopaliskowe, których efektem było odkrycie kompleksów grobowych oraz budowli mieszkalnej. Alexander Zúñiga, archeolog biorący udział w projekcie kierowanym przez dr Ruth Shady, wyjaśnił, że w przypadku pochówków nie było żadnego wzorca dotyczącego ułożenia ciał dawnych mieszkańców Vichama. Przy zawiniątkach grobowych znaleziono złożone dary, z których najbardziej zadziwiającymi okazały się dwie ropuchy. 

Prace przy nowo odkrytej budowli mieszkalnej (fot. Melina Mejia, Andina)

Archeolodzy natrafili też na inne artefakty, w tym narzędzia do obróbki bawełny oraz przedmioty wykonane ze szczątków mięczaków oraz innych zwierząt morskich. Ten fakt nie jest przypadkowy, gdyż Vichama położona jest blisko wybrzeża i nawet obecnie wielu mieszkańców Végueta żyje z rybołówstwa. Alexander Zúñiga wyjaśnił, że w czasie zamieszkiwania Vichama zmieniały się niektóre wierzenia. We wcześniejszym okresie budowle były zwrócone na północ i dekorowane reliefami z postaciami ludzkimi, wężami i rybami. 

Przykład zdobnictwa budowli z wcześniejszego okresu (fot. Melina Mejia, Andina)

W późniejszych czasach budowle były skierowane w stronę doliny, a ich ściany ozdobiono przedstawieniami ropuch. 

Detal z reliefu z późniejszego okresu z przedstawieniem ropuchy (fot. Melina Mejia, Andina)

Archeolog Zúñiga dodał, że do tej pory najstarsze świadectwa z Vichama pochodzą sprzed 3800 lat, ale są dowody na to, że istnieją tam starsze konstrukcje. Ważnym elementem są zagłębione okrągłe place typowe dla kultury Caral.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz