poniedziałek, 24 października 2022

W Uxmal odkryto rzeźbioną stelę Majów

Oryginalny artykuł: El INAH descubre una estela maya dual en la Zona Arqueológica de Uxmal, Yucatán

Na terenie Uxmal, miasta Majów na Jukatanie (Meksyk), archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli rzeźbioną z obu stron kamienną stelę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zabytek znajdował się in situ, w tak zwanym Patio Hundido („Zagłębionym Dziedzińcu”), gdzie w czasach prekolumbijskich umieścili go dawni Majowie. Jak podaje kierujący pracami José Huchim Herrera, zwrócona w kierunku północnym strona steli przedstawia bóstwo żeńskie z dużymi oczami i z odsłoniętymi piersiami. Bogini ma pektorał z trzema sznurami pereł, bransolety również ozdobione perłami oraz sięgającą stóp siatkową spódnicę. W lewej dłoni trzyma kwezala.

  
Obie strony nowo odkrytej steli (fot. INAH)

Strona steli zwrócona na południe przedstawia bóstwo męskie w kapeluszu z szerokim rondem, ozdobionym piórami i – jak podaje INAH głową sowy – choć prawdopodobnie chodzi tu o mitycznego ptaka Majów zwanego muwaan. Bóstwo ma bransolety, przepaskę na biodra i siatkową narzutkę na plecach. W lewej ręce trzyma laskę, a w prawej – tobołek. Wizerunki tych bóstw spotykane są również w innych miastach Majów na Jukatanie.

  
Po lewej: kolumna z Chichen Itza z wizerunkiem podobnej bogini,
po prawej: kolumna z Bacna przedstawiająca boga L

Podobna bogini została ukazana w Chichen Itza, na kolumnie w Świątyni Jaguarów. Jeśli chodzi o bóstwo męskie, prawdopodobnie tak zwanego boga L, będącego, między innymi, patronem wędrownych kupców i z tego względu przedstawianego z laską i tobołkiem, to jego wizerunek pojawia się też na kolumnie z Bacna (stan Campeche).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz