środa, 6 czerwca 2012

Pachacamac - inkaskie Lourdes?

Oryginalny artykuł: Spectacular Tomb Containing More Than 80 Individuals Discovered in Peru (English)

Zespół archeologów z Université libre de Bruxelles odkrył wspaniały grobowiec zawierający ponad 80 zwłok. Odkrycia tego - wstępnie datowanego na około 1000 lat temu - dokonano na stanowisku Pachacamac, które ma być wkrótce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Pachacamac, położone na wybrzeżu Pacyfiku około 30 km od Limy, jest jednym z największych stanowisk prekolumbijskich w Ameryce Południowej. Właśnie tu - bezpośrednio przed Świątynią Pachacamac - dokonano najważniejszego odkrycia. Szereg późniejszych pochówków skrywał ogromną komorę grobową dł. 20 m, która cudem przetrwała nietknięta, mimo intensywnego grabienia tego stanowiska w okresie kolonialnym.

Grobowiec jest owalny w zarysie, wkopany w ziemię i przykryty trzcinowym dachem wspartym na rzeźbionych pniach drzew. Dookoła było rozmieszczone kilkanaście ciał noworodków i niemowląt z głowami w kierunku grobowca. Komora była podzielona na dwie części murem z cegieł, który służył jako podstawa dla kolejnych pochówków.

Wewnątrz archeolodzy odkryli ponad 70 szkieletów i mumii (wiele nadal zawiniętych), wszystkie w charakterystycznej pozycji embrionalnej. Pochówki należały do osób obu płci we wszystkich grupach wiekowych. Towarzyszyły im ofiary w postaci naczyń ceramicznych, zwierząt (psów i świnek morskich), przedmiotów ze stopu miedzi i złota, masek ("fałszywych głów") z malowanego drewna, dyni itp.

Grupa antropologów pod kierunkiem dra Lawrence Owensa z University of London zasugerowała na podstawie pewnych cech morfologicznych szkieletów, że wiele z pochowanych osób było ze sobą genetycznie spokrewnionych. Niektóre doznały śmiertelnych obrażeń, urazów fizycznych lub cierpiały na poważne choroby. Wcześniejsze badania w ramach projektu Ychsma ujawniły występowanie licznych zmian chorobowych wśród szkieletów z Pachacamac, co może sugerować, że - zgodnie z inkaskimi źródłami - Pachacamac było prekolumbijskim Lourdes i chorzy udawali się tam w celach leczniczych. 


Mumia z Peru (Muzeum Ameryki w Marycie)
A mummy from Peru (Museum of Americas, Madrid)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz