sobota, 7 marca 2015

W Oregonie znaleziono siedlisko ludzkie sprzed ponad 15 tys. lat

Excavation at Oregon site unearths ancient stone tool. Fox News 6.03.2015.

W stanie Oregon archeolodzy znaleźli narzędzie kamienne na stanowisku, które jest prawdopodobnie najstarszym znanym nam siedliskiem ludzkim w zachodniej części Ameryki Płn. Skrobak wykonany z kawałka pomarańczowego agatu, który nie występuje we wschodnim Oregonie, został znaleziony ok. 3,5 m poniżej poziomu gruntu i 20 cm poniżej warstwy popiołu wulkanicznego z erupcji Mount St. Helens datowanej na około 15 tys. lat temu. 

Zdaniem Scotta Thomasa, archeologa z amerykańskiego Biura Gospodarki Gruntami, jeśli datowanie jest prawidłowe, jest to najstarsze siedlisko ludzkie na zachód od Gór Skalistych, wyprzedzające pojawienie się ludzi Clovis, których dotychczas uważano za pierwszą grupę, która wyemigrowała z Azji do Ameryki Płn. około 13 tys. lat temu.

Skrobak z pomarańczowego agatu, znaleziony na stanowisku Rimrock Draw Rockshelter w warstwie datowanej na ponad 15 tys. lat (fot. AP / Universtiy of Oregon)

Patrick O’Grady, archeolog z University of Oregon, który nadzoruje wykopaliska w Rimrock Draw Rockshelter, uważa znalezisko za obiecujące, ale chciałby sprawdzić, czy popiół wulkaniczny pokrywa całą okolicę.

Donald K. Grayson, profesor archeologii na University of Washington, jest nastawiony sceptycznie, dopóki nie zostanie wykazane, że materiał archeologiczny nie został przemieszczony. Według Graysona powszechnie zaakceptowane zostały dwa stanowiska wyprzedzające kulturę Clovis: jaskinia Paisley ok. 100 km na południowy zachód od stanowiska Rimrock i chilijskie stanowisko Mount Verde, oba datowane na 1000 lat przed najstarszymi stanowiskami Clovis.

Thomas znalazł to miejsce kilka lat temu w trakcie obozu archeologicznego Uniwersytetu Stanu Oregon. Najpierw zauważył bardzo starą skałę wulkaniczną, przed którą rósł bardzo wysoki krzak artemisji, wskazując na grubą warstwę osadów. Ziemia u stóp skały była czarna, co pokazuje, że przez dłuższy czas ktoś regularnie rozpalał tam ogniska. Obok przebiegało dawne koryto strumienia, co byłoby dodatkowym atutem dla ludzi. Dodatkowo na powierzchni odkrył grot typu "stemmed", znajdowany na stanowiskach zarówno starszych jak i młodszych od Clovis, w tym w jaskinii Paisley.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz