środa, 27 listopada 2019

W Huaca El Toro (Peru) odkryto świątynię sprzed 3000 lat

Oryginalny artykuł: Este es el ultimo descubrimiento arqueologico en Lambayeque: un templo con mas de tres mil anos de antiguedad

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych od września do listopada bieżącego roku w Huaca El Toro, w dystrykcie Oyotún (region Lambayeque, Peru), archeolodzy odkryli pozostałości dawnej świątyni, pochodzącej sprzed 3000 lat. Jest to jedyna tak ogromna budowla zachowana w tym rejonie. Jak podaje archeolog Walter Alva z Museo Tumbas Reales de Sipan, świątynię wzniesiono w miejscu zwanym tinkuy, gdzie rzeki Nanchoc i Udima łączą się, tworząc rzekę Zaña. Dla dawnych kultur miało ono charakter sakralny i idealnie nadawało się na sanktuarium związane z kultem wody i żyznością.

Pozostałości dawnej świątyni w Huaca El Toro (fot. Museo Tumbas Reales de Sipan)
Świątynia, która zajmuje powierzchnię 40 x 56 metrów, przechodziła trzy fazy konstrukcyjne. Najstarszą budowlę wzniesiono z cegieł adobe i niewielkich kamieni. W drugiej fazie użyto wyłącznie kamieni, a w ostatniej fasada i boczne mury zostały zbudowane z dużych bloków granitowych, niekiedy z zachowanymi na nich petroglifami.

Archeolog Walter Alva przy jednym z kamiennych bloków z zachowanymi petroglifami
(fot. RPP Noticias)
Na dziedzińcu świątyni widoczne są ślady po dawnych kolumnach, które mogły podtrzymywać dach. Natrafiono również na centralne schody o szerokości 10 metrów i długości 15 metrów. Świątynia służyła prawdopodobnie do około 300 r. p.n.e., po czym utraciła swe dawne znaczenie i została opuszczona, a jej teren był wykorzystywany przez kulturę Chimu jako miejsce pochówków.

Schody prowadzące do świątyni (fot. RPP Noticias)
Prace na terenie świątyni (fot. RPP Noticias)
Archeolodzy odkryli aż 21 pochówków, spośród których tylko jeden pochodzi z końca okresu formatywnego. Złożono w nim dorosłego mężczyznę, przy którego szczątkach leżała ceramiczna butla z podwójnym wylewem, ozdobiona rytami z widocznymi silnymi wpływami kultury Chavin.

Naczynie znalezione w grobowcu z okresu formatywnego (fot. RPP Noticias)
Dwadzieścia pozostałych pochówków pochodzi z lat 1000-1470 i jest związanych z kulturą Chimu. Przy zmarłych znajdowały się głównie naczynia ceramiczne, choć archeolodzy natrafili też na metalowe szpile zwane tupus i na miedziane pierścienie.

Ceramika znaleziona w grobowcach kultury Chimu (fot. RPP Noticias)
Obecny sezon wykopaliskowy trwał jedynie 45 dni, ale Walter Alva ma nadzieję, że archeologom uda się zdobyć środki finansowe na kontynuowanie prac w przyszłym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz