wtorek, 24 grudnia 2019

Dieta dawnych mieszkańców wioski La Consentida (stan Oaxaca, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Researchers analyze artifacts to better understand ancient dietary practices

Guy Hepp (z California State University, San Bernardino, USA), Shanti Morell-Hart i Éloi Bérubé (z McMaster University, Ontario, Kanada) przeprowadzili badania, które rzucają nowe światło na dietę dawnych mieszkańców La Consentida, położonego na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, w stanie Oaxaca, w południowo-zachodnim Meksyku. Była to jedna z najwcześniejszych wiosek w Mezoameryce i dla uczonych stanowi bardzo dobry przykład przechodzenia od okresu archaicznego (lata 7000-2000 p.n.e.) do wczesnego okresu formatywnego (lata 2000-1000 p.n.e.), związanego ze stałym osadnictwem i początkami bardziej złożonego społeczeństwa.

Stanowisko archeologiczne La Consentida (fot. Guy Hepp)
Uczeni przeanalizowali pozostałości roślin zachowane na znalezionych w La Consentida narzędziach kamiennych i naczyniach ceramicznych (misach, butlach i dzbanach), datowanych na wczesny okres formatywny i pochodzących z różnych kontekstów archeologicznych. Fitolity i ziarna skrobi uzyskano w procesie sonikacji. Badania szczątków mikrobotanicznych pozwoliły na zidentyfikowanie roślin należących do takich rodzin, jak: wełniakowate (Bombaceae), pochrzynowate (Dioscoreaceae), bobowate (Fabaceae) i wiechlinowate (Poaceae). Analizy szczątków makrobotanicznych wykazały obecność jatoby (Hymenaea courbaril).

Pobieranie próbek do analizy (fot. Shanti Morell-Hart)
Dzbany służyły do gotowania i magazynowania, a niektóre z nich zostały potem ponownie wykorzystane i złożone w grobowcach jako dary. W dekorowanych misach przypuszczalnie  podawano potrawy podczas świąt. Wśród odpadków z dawnych biesiad znaleziono ceramiczne butle, które prawdopodobnie służyły do napojów warzonych z kukurydzy.

Rekonstrukcja naczyń ceramicznych znalezionych w La Consentida (autor: Guy Hepp)
Przeprowadzone prace dostarczają dokładniejszych danych na temat uprawy roślin. Na przykład, badacze natrafili na szczątki kukurydzy wskazujące na jej magazynowanie i przetwarzanie. Pozostałości kukurydzy i dzikiej fasoli znaleziono również w naczyniach złożonych jako dary grobowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz