czwartek, 12 grudnia 2019

Nowe odkrycia na terenie majańskiego miasta Uxmal

Oryginalny artykuł: Descubren un pasaje en el Palacio del Gobernador en la zona arqueologica de Uxmal

Archeolodzy José Huchim i Lourdes Toscano, kierujący Projektem Uxmal poinformowali o nowych znaleziskach dokonanych na terenie tego miasta Majów na Jukatanie. Już w 2014 roku natrafiono tam na pozostałości wcześniejszej budowli pod Pałacem Gubernatora i na przejście w jego północno-wschodnim sektorze (post: "Odkrycie budowli pod Pałacem Gubernatora w Uxmal"). Obecnie odkryto drugi zamurowany korytarz o długości 25 metrów, na którego końcach zachowały się wejścia ze sklepieniami typowymi dla architektury Majów, mające 7 metrów wysokości i 2,50 m szerokości. Zdaniem archeologów są one wykonane we wczesnym stylu puuc i pochodzą z lat 670-770, a zatem zostały wzniesione około 200 lat wcześniej niż budowla, którą podziwiamy obecnie.

Odsłanianie wejścia do korytarza pod Pałacem Gubernatora w Uxmal
(fot. Mauricio Marat, INAH)
José Huchim podaje, że podczas prac natrafiono na dobrze obrobione kamienie, które po dokładnym oczyszczeniu uznano za fragmenty gzymsu budowli z wcześniejszego okresu. Potem znaleziono kamień szczytowy i kontynuując wykopaliska odsłonięto łuk i podtrzymujące go mury. Archeolodzy zauważyli, że w środkowej części fasady i w podstawie brakowało kamiennych bloków, które zostały usunięte przez Majów w sposób zamierzony, ale z wielką starannością w momencie przykrywania wcześniejszej budowli, co dowodzi, że została ona rytualnie zniszczona. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że przy obu wejściach zachowały się depozyty ofiarne związane z tą ceremonią.

Wejście do korytarza biegnącego pod Pałacem Gubernatora
(fot. Mauricio Marat, INAH)
Jak wyjaśnia Lourdes Toscano, odkrycia z 2014 roku i obecne pokazują, że w swej pierwszej wersji budowla była podzielona na trzy segmenty połączone korytarzami, które ułatwiały przejście. W Uxmal, w przeciwieństwie do takich miast, jak Labna czy Kabah, konstrukcje z wczesnego stylu puuc zostały w latach 850-950 przykryte późniejszymi. Jednak znaleziska dowodzą, że już w VIII wieku mieszkańcy Uxmal wznosili bardzo złożone budowle.

Południowo-wschodnik narożnik Pałacu Gubernatora
z zachowanym maszkaronem boga deszczu Chahka
(fot. Mauricio Marat, INAH)
Poza tym, archeolodzy natrafili na maszkaron z wizerunkiem boga deszczu Chahka i pozostałości schodów, które niegdyś prowadziły do Pałacu Gubernatora. Badacze przypuszczają, ze około X wieku, kiedy Uxmal popadło w konflikt z Chichén Itzá, dokonano modyfikacji budowli, przede wszystkim ograniczając dostęp w celu ochrony władcy.

Maszkaron z wizerunkiem Chahka
(fot. Mauricio Marat, INAH)
Maszkaron z wizerunkiem Chahka znaleziono na południowo-wschodnim narożniku Pałacu Gubernatora. Biorąc pod uwagę wzorce i symetrię typową dla architektury Majów, archeolodzy domyślali się istnienia takiego maszkarona, gdyż dwa inne zostały znalezione już wcześniej. Pierwszy, zdobiący północno-zachodnią część Pałacu Gubernatora odkrył w 1949 roku Alberto Ruz, a na drugi – po stronie północno-wschodniej – natrafił pod koniec lat 90. XX wieku Ricardo Velázquez. Czwarty maszkaron Chahka czeka na swe odkrycie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz