środa, 24 lutego 2021

Sztuka naskalna w rejonie Huayacocotla (stan Veracruz, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Pervive el milenario culto a la grafica rupestre en Huayacocotla, Veracruz

Przez wieki wąwóz położony na granicy meksykańskich stanów Hidalgo i Veracruz był zajmowany przez ludzi ze względu na bogactwa naturalne. Jednocześnie, zdaniem specjalistów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), było to miejsce o charakterze sakralnym, które ma duże znaczenie jeszcze dzisiaj dla mieszkającej w tym regionie ludności Otomi. Badacze Ana María Álvarez Palma i Gianfranco Cassiano (z Centrum INAH – Veracruz) oraz Alfonso Torres Rodriguez i Nadia Velez Saldaña (z Centrum INAH - Hidalgo) podają, że w wąwozie od strony stanu Veracruz zarejestrowano do tej pory 26 stanowisk ze sztuką naskalną, która zachowała się w schroniskach skalnych, na ścianach i innych formacjach. Chociaż niektóre z nich pochodzą od grup łowców-zbieraczy, to jednak większość przedstawień związana jest z tradycją Otomi z lat 950-1521.

Jaskinia Cueva de la Mesita (stan Veracruz, Meksyk) (fot. INAH)

Alfonso Torres Rodriguez zwraca uwagę na jaskinię Cueva de la Mesita (w gminie Huayacocotla, stan Veracruz), gdzie zachowały się dwa główne panele ze sztuką naskalną. Pierwszy znajduje się na wysokości 11 metrów i zawiera 12 elementów graficznych z motywami o charakterze astronomicznym, rozmieszczonymi w trzech grupach. Wybór ciemnego, przydymionego sklepienia jaskini był prawdopodobnie celowy i miał nawiązywać do nocnego nieba.

Sztuka naskalna w Cueva de la Mesita (fot. INAH)

Drugi panel umieszczony jest tuż nad ziemią i przedstawia, między innymi, kilka wizerunków twarzy. Po przeanalizowaniu źródeł historycznych i ikonografii z okresu postklasycznego w Centralnym Meksyku, badacze sugerują, że pierwszy panel może być związany z ceremoniami rozpalania Nowego Ognia odprawianymi co 52 lata. Drugi panel natomiast może przedstawiać tak zwane wemas, gigantyczne istoty mityczne, które – zgodnie z wierzeniami ludności Otomi – żyły w czasach poprzedzających stworzenie ludzi. Podczas potopu zostały one uwięzione na wzgórzu i przemienione w kamienie.

Przykłady sztuki naskalnej w Cueva de la Mesita (fot. INAH)

Obecnie Cueva de la Mesita jest nadal szczególnym miejscem dla okolicznej ludności Otomi.  Odprawiane są tam ceremonie, a jaskinia wiązana jest z kultem przodków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz