piątek, 22 października 2021

Nowe odkrycia w Huaca Santa Rosa de Pucalá (region Lambayeque, Peru)

Oryginalny artykuł: Lambayeque: arqueólogos hallan restos de niños y camélidos ofrendados en Huaca Santa Rosa 

W Huaca Santa Rosa de Pucalá, położonej w dystrykcie o tej samej nazwie w regionie Lambayeque, peruwiańscy archeolodzy z Museo Tumbas Reales de Sipán odkryli cztery groby ze szczątkami dzieci i nastolatków związanych z kulturą Wari. Do tej pory zakończono wykopaliska w trzech budowlach o charakterze ceremonialnym wzniesionych na planie litery D, znajdując też szczątki wielbłądowatych i świnek morskich. Prawdopodobnie zarówno wspomniane dzieci, jak i zwierzęta zostały złożone w ofierze podczas rytuału odprawionego w momencie rozpoczęcia budowy tych przestrzeni o przeznaczeniu religijnym. 

Jeden z grobów odkrytych w Huaca Santa Rosa (źródło fot. Andina)

Edgar Bracamonte Lévano, kierujący projektem archeologicznym „Valle de Lambayeque” podkreśla, że jest to znaczące znalezisko, gdyż po raz pierwszy w Lambayeque zarejestrowano tego typu ofiary powiązane z kulturą Wari. 

Prace wykopaliskowe w Huaca Santa Rosa (źródło fot. Andina)

Natrafiono też na grobowiec z darami związanymi z miejscową tradycją z czasów tak zwanej Fazy Santa Rosa 3 (lata 850-900), w tym dzban z motywami ikonograficznymi typowymi dla kultury Mochica, butlę w stylu Wczesnego Sicán (z doliny La Leche) lub Proto-Lambayeque (z doliny Jequetepeque), dekorowany garnek i ceremonialny nóż tumi z ostrzem w kształcie półksiężyca.

Artefakty znalezione podczas wykopalisk (źródło fot. Andina)

Prace wykopaliskowe odsłoniły też świątynię z okresu formatywnego, odpowiadającego końcowej fazie kultury Chavín. Budowla wyraźnie różni się od tych, które wcześniej odkryto w rejonie Lambayeque. Jej mury wzniesiono z gliny, w górnej części zachowały się bardzo dobrze wykonane posadzki i zadaszenia z materiałów roślinnych. Świątynia została zbudowana przez miejscową ludność, ale wszystko wskazuje na to, że w latach 400-200 p.n.e. wybrzeże było zamieszkiwane przez różne społeczności, które utrzymywały kontakty z ludnością z terenów górzystych. Jednocześnie widoczne są różnice w porównaniu z grupami z okresu formatywnego, zajmującymi ziemie w dolnej części doliny, w Collud i Ventarrón.

Prace wykopaliskowe w Huaca Santa Rosa (źródło fot. Andina)

Edgar Bracamonte Lévano zauważa, że nowe świadectwa zmuszają do ponownego opisania historii Lambayeque z uwzględnieniem dwóch różnych okresów kulturowych. 

O wcześniejszych odkryciach w Huaca Santa Rosa można przeczytać w postach: „Niezwykłe pochówki w Huaca Santa Rosa (Peru)” i „Obecność kultury Wari w regionie Lambayeque”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz