środa, 19 czerwca 2024

Znaleziska archeologiczne w Callao podczas budowy nowego lotniska

Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico en el Callao revela un pasado milenario bajo el nuevo aeropuerto Jorge Chávez

W Callao (Peru), na terenie przyszłego nowego lotniska, dokonano ważnych odkryć archeologicznych, które przykuły uwagę ekspertów i opinii publicznej, gdyż mówią nam więcej o czasach prekolumbijskich i kolonialnych na obszarze otaczającym port, który zainspirował Francisca Pizarro do założenia w jego sąsiedztwie stolicy Peru. Miejsce to odegrało kluczową rolę w historii Peru od czasu przybycia hiszpańskich konkwistadorów. Kiedy rozpoczynano budowę lotniska, oczekiwania co do ewentualnych znalezisk archeologicznych były minimalne, na co wskazywały rejestry historyczne. Jednak to, co odkryto obaliło te założenia i ujawniło, że tereny te były zamieszkiwane od tysięcy lat. Erika Cabello, odpowiedzialna za projekt podaje, że w rejonie lądowiska i wieży kontrolnej zachowały się ślady z czasów prekolumbijskich, związane z epoką Lima i kulturą Ychsma. Natomiast przy nowym terminalu pasażerskim natrafiono na pozostałości z czasów kolonialnych i republiki. 

Artefakty znalezione podczas wykopalisk (źródło fot. Infobae/EFE)

Do najbardziej godnych uwagi odkryć należy mała nekropolia z kilkoma pochówkami z epoki Lima, datowanymi na II–VII wiek n.e. Szczątki ludzkie, złożone w różnych pozach, wraz z darami obejmującymi ceramikę, paciorki w postaci naszyjników i drewniane ozdoby dostarczają bezprecedensowego wglądu w kulturę, która została częściowo zapomniana poza kręgami specjalizującymi się w archeologii Limy. Prace prowadzono bardzo skrupulatnie. Zdaniem archeologów kolejne warstwy historyczne tego miejsca rozwijały się jak strony książki, zaczynając od najnowszych elementów znajdujących się tuż pod powierzchnią, a kończąc na najstarszych śladach obecności człowieka na tym obszarze.

Artefakty związane z kulturą Ychsma (źródło fot. Infobae/EFE)

Odzyskane artefakty obejmują imponującą różnorodność naczyń ceramicznych, z których część ozdobiona jest humanoidalnymi twarzami oraz postaciami kobiet lub zwierząt. Przedmioty te nie tylko dają wgląd w materialną przeszłość dawnych kultur, które niegdyś zamieszkiwały ten region, ale także podważają utrwalone narracje historyczne na temat zasięgu i złożoności kultur preinkaskich na środkowym wybrzeżu Peru. Szczególnie ważne są pozostałości kultury Ychsma, która kwitła około XII wieku, a jej wpływy osłabły wraz z przybyciem Inków. Odkryte artefakty i pochówki kultury Ychsma dostarczają cennych informacji na temat codziennych praktyk przed przybyciem Inków. 

Prace w laboratorium (źródło fot. Infobae/EFE)

Archeolodzy natrafili też na liczne pozostałości z okresu kolonialnego i z czasów republiki. Wszystkie te odkrycia, znajdujące się obecnie pod ochroną państwa peruwiańskiego i stanowiące dziedzictwo narodowe, świadczą o bogatej historii regionu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz