środa, 16 lipca 2025

Peñico, nowy klejnot archeologiczny cywilizacji Caral sprzed 3800 lat

Oryginalny artykuł: Peñico, la nueva joya arqueológica de Caral construida hace más de 3,800 años 

W Strefie Archeologicznej Caral odsłonięto nowe stanowisko archeologiczne. To Peñico, położone w Dolinie Supe, który jego odkrywcy nazywają „Miastem Integracji Społecznej” dla mieszkańców tego obszaru, położonego w prowincji Huaura (Lima). Podczas prezentacji wyników ośmioletnich badań w Peñico archeolożka Ruth Shady stwierdziła, że ten ośrodek miejski rozwinął się zgodnie z kulturową tradycją Caral.

Widok stanowiska archeologicznego Peñico (fot. Zona Archeologica Caral)

Ze względu na strategiczne położenie Peñico przyciągało nie tylko mieszkańców wybrzeża, sierra Supe i Huaura, a także tych, którzy zamieszkiwali obszary andyjski, andyjsko-amazoński i wysokie Andy. Badaczom udało się dotychczas zidentyfikować 18 konstrukcji w Peñico, w tym większe i mniejsze budynki publiczne oraz kompleksy mieszkalne. Wśród nich wyróżnia się Sala Ceremonialna Pututos, z rzeźbionymi reliefami przedstawiającymi pututos, instrumenty muzyczne, umieszczone na ścianach czworokątnej sali.

Detal muru ozdobionego pututos (fot. Zona Archeologica Caral)

W tym budynku znaleziono rzeźby z niewypalanej gliny przedstawiające postacie antropomorficzne, zoomorficzne oraz przedmioty ceremonialne. Zachowały się również naszyjniki wykonane z koralików z różnych materiałów, artefakty kamienne i inne przedmioty. Prace badawczo-rozwojowe w Peñico rozpoczęły się w 2017 roku. Ruth Shady zaznacza, że jest to czwarte stanowisko archeologiczne związane z cywilizacją Caral, które jest dostępne dla zwiedzających. Peñico dołączyło do Świętego Miasta Caral, wioski rybackiej Áspero oraz rolniczej i rybackiej wioski Vichama. Ruth Shady wskazała, że historyczne znaczenie tego miasta polega również na tym, że zawiera ono elementy, które pozwolą nam poznać lepiej kryzysy, z jakimi borykała się ta cywilizacja w latach 1800-1500 p.n.e. Wyjaśniła, że sytuacja ta była związana ze zmianami klimatycznymi, które doprowadziły do suszy i wpłynęły na działalność rolniczą w tym regionie. Konieczne jest poznanie historii tego zdarzenia, aby ustalić jak mieszkańcy Caral poradzili sobie z sytuacją, która ma miejsce do dziś.

Figurki znalezione na terenie Peñico (fot. Zona Archeologica Caral)

Ruth Shady zauważyła również, że odkrycia w Peñico potwierdzają wzajemne powiązania, jakie mieszkańcy Caral utrzymywali z innymi regionami Peru, w tym z obszarem Andów i Amazonii, dlatego też można je uważać za „miasto integracji”. Mauro Ordoñez, kierownik stanowiska archeologicznego Peñico, przekazał, że było to centrum miejskie, o czym świadczą liczne budynki publiczne, które tam odkryto. Najbardziej godnym uwagi jest ogrodzenie, w którym mieści się Sala Ceremonialna Pututos. Instrumenty pututos były wykonywane z muszli mięczaków i służyły do zwoływania zebrań i ogłaszania ważnych wydarzeń, wykorzystując siłę dźwięku, jaki mogły generować.

Widok stanowiska archeologicznego Peñico (fot. Zona Archeologica Caral)

Mauro Ordoñez wyjaśnił, że jest to duża konstrukcja, której przeznaczenie jest obecnie badane. Znajduje się na naturalnym wzniesieniu. Ze względu na swój rozmiar i charakter, byłaby to najważniejsza budowla na tym terenie. W innym z 18 odkrytych budynków publicznych znaleziono figurki i rzeźby o różnych kształtach. Kilka z nich przedstawia małpy i naczelne, co świadczy o wiedzy mieszkańców Caral na temat Amazonii. W innym miejscu zlokalizowanym na czworokątnym placu można zauważyć graficzną reprezentację małpy. 

Jedna z budowli na terenie Peñico (fot. Zona Archeologica Caral)

Ruth Shady ogłosiła również, że jest rozważana możliwość wynajęcia prywatnej firmy, która zapewniłaby bezpieczeństwo na tym obszarze. Miałoby to na celu ochronę stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Caral.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz