piątek, 13 kwietnia 2012

Bogowie w ikonografii El Mirador w Gwatemali

Oryginalny post: James Doyle, Stephen Houston A Watery Tableau at El Mirador, Guatemala (English)

Klasyczne majańskie teksty i ikonografia zawierają wiele przedstawień ludzi wcielających się w rolę bogów (Houston, Stuart, and Taube 2006: 270-275). Noszą oni bogato zdobione maski i kostiumy, wykonują rytualne tańce i odtwarzają sceny z mitologii. Źródeł tych tradycji należy szukać w czasach preklasycznych, na przykład stela 11 z Kaminaljuyu przedstawia "rentgen" twarzy króla pod maską boga-ptaka.

W El Mirador niedawno odkryto serię stiukowych fryzów przedstawiających kolejne dwa przykłady późno-preklasycznych "boskich wcieleń". Znajdują się one przy głównej drodze wiodącej ze wschodu na zachód w centrum Akropolu Centralnego. Wydaje sie, ze stanowiły one fronton dużego placu u podstaw piramidy Tecolote, być może zdobiąc cześć starożytnego systemu kolekcyjnego wody.

Początkowo uważano, że postacie na niższym fryzie przedstawiają Bohaterskich Bliźniaków, Hunahpu i Xbalanque z Popol Vuh (kolonialnej historii stworzenia Majów K'iche), ale w istocie prawdopodobnie są to postaci lordów odgrywających bogów i nie mają związku z Bliźniakami.

Houston, Stephen, and David Stuart, and Karl Taube. 2006. 
The Memory of Bones: Body, Being, and Experience among the Classic Maya. Austin: University of Texas Press.

El Mirador Budowla 34
El Mirador Budowla 34
--------------------
Zobacz także: Miasta Majów El Mirador, Gwatemala
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz