wtorek, 10 stycznia 2017

Prekolumbijski pektorał z Teacapán (stan Sinaloa, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Pectoral prehispanico de concha y piedra verde se exhibe en el Centro INAH-Sinaloa

W miejscowości Culiacán, w Centrum INAH-Sinaloa, na specjalnej wystawie zaprezentowano prekolumbijski pektorał, którego przypuszczalny wygląd starali się odtworzyć specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii. Pektorał został wykonany z 1922 obrobionych paciorków z muszli i kamienia w niebiesko-zielonym kolorze. W momencie, gdy  archeolodzy Luis Alfonso Grave Tirado i Dina Gabriela Basurto Félix znaleźli go w Teacapán (gmina Escuinapa, stan Sinaloa, Meksyk), poszczególne paciorki leżały rozsypane i chociaż nie tworzyły całości, to uznano, że stanowią pozostałości prekolumbijskiego pektorału. Zdaniem badaczy, paciorki wykonano z muszli pochodzących z rozległego regionu na południu stanu Sinaloa, pełnego przybrzeżnych lagun, słonych wód, namorzyn, moczarów i przełęczy, gdzie do chwili obecnej zarejestrowano 627 miejsc z pozostałościami archeologicznymi.

Fragmenty pektorału z Teacapan (fot. INAH - Sinaloa)
Specjaliści najpierw oczyścili poszczególne fragmenty, dokonali pomiarów, przeanalizowali i sklasyfikowali użyte materiały, co pozwoliło poznać technikę wyrobu. Porównano także przedmiot z innymi, podobnymi, które znaleziono wcześniej na ziemiach stanów: Sinaloa, Nayarit, Jalisco, Sonora i Dolna Kalifornia. Badania te pozwoliły na przeprowadzenie prób złożenia fragmentów w jedną całość. Rozpoczęto od małych, rurkowatych paciorków, które nawleczono na nylonowe nitki w taki sposób, że tworzyły siatkę. Nawiązywało to do wzorów typowych dla ludności zajmującej się głównie rybołówstwem i zamieszkującej ten region. Poza tym, tego rodzaju pektorały spotykane są nadal u grup Cucapá z północnych ziem Dolnej Kalifornii. Po wykonaniu siatki z paciorków, dodano pozostałe fragmenty i kawałki zielonego kamienia służące do ozdobienia brzegu. W pracach nad odtworzeniem pektorału brali udział archeolodzy Gibrán de la Torre i  Jesús Aguilar Barjas .

Ostateczny wygląd pektorału z Teacapan (fot. INAH - Sinaloa)
Zdaniem badaczy, ozdoby z muszli i kamieni o niebiesko-zielonej barwie, niekiedy łączonych ze sobą, pojawiły się na ziemiach Zachodniego Meksyku co najmniej na początku naszej ery. Liczne wcześniejsze odkrycia w tym regionie dowodzą, że podobne ozdoby stanowiły część wyprawy grobowej. Na terenie stanowiska archeologicznego El Piñon, w wąwozie Bolaños (stan Jalisco), badacze INAH znaleźli maskę z mozaiki z muszli, ułożoną na twarzy zmarłego.

Mozaikowa maska z muszli znaleziona El Piñon, w wąwozie Bolaños (stan Jalisco)
Z kolei w paśmie górskim El Nayar, w miejscu znanym jako wzgórze Huiste, natrafiono na kilka pochówków z darami, w tym pektorałem z muszli. Wspaniały naszyjnik, wykonany z muszli i turkusów odkryto również w Jiquilpan (stan Michoacán).

Naszyjnik z muszli i turkusów znaleziony w Jiquilpan (stan Michoacán) 
Dla dawnych mieszkańców stanu Sinaloa, ozdoby z muszli, szczególnie tych rzadko spotykanych, stanowiły oznakę prestiżu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz