niedziela, 22 stycznia 2017

Jadeitowa maska z Calakmul powraca do Campeche

Oryginalny artykuł: La mascara de Calakmul regresa a Campeche

Przez ostatnie lata, słynna maska jadeitowa z Calakmul była wystawiana w różnych muzeach nie tylko w samym Meksyku, ale również poza granicami kraju. Teraz wraca do Muzeum Architektury Majów w Baluarte de la Soledad w mieście Campeche. Maskę odkrył William J. Folan, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na początku lat osiemdziesiątych XX wieku w majańskim mieście Calakmul (stan Campeche, Meksyk). Znaleziono ją w Budowli VII, w Grobowcu 1, pochodzącym z lat 660-750 n.e. i należącym do jednego z władców dynastii Kaan.

Jadeitowa maska odkryta w Grobowcu 1 w Budowli VII w Calakmul (fot. INAH)
Mozaikowa maska wyróżnia się szczególnym pięknem i jest uważana za mistrzowskie dzieło sztuki Majów. Została wykonana z 57 kawałków jadeitu. Nos i usta przedstawionego władcy zrobiono z jednego dużego kawałka jadeitu. Jako oczy posłużyły muszle i szary obsydian na źrenice. Ozdoby uszu mają formę czteropłatkowego kwiatu, odzwierciedlając w ten sposób mezoamerykański model kosmogoniczny z czterema narożami i centrum.

(fot. INAH)
Maski towarzyszyły władcom w ich podróży w zaświaty, a sam jadeit związany był z wodą, niebem i oceanem pierwotnym, będąc jednocześnie symbolem tchnienia, żyzności i odrodzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz