środa, 6 grudnia 2017

W Campeche powstało Muzeum Archeologii Podwodnej

Oryginalny artykuł: Abrira en Campeche el primer museo de arqueologia subacuatica en America

W dniu wczorajszym, w dawnej twierdzy San José El Alto w mieście Campeche (Meksyk) zostało otwarte Muzeum Archeologii Podwodnej, będące pierwszym w całej Ameryce muzeum poświęconym tej dyscyplinie naukowej. Muzeum zajmuje powierzchnię 600 metrów kwadratowych, a jego kolekcja obejmuje 426 eksponatów zgromadzonych w sześciu salach.

Twierdza San José El Alto (miasto Campeche, Meksyk) (fot. Melitón Tapia, INAH)
W Muzeum zaprezentowano szczątki megafauny odkryte w zatopionych grotach Półwyspu Jukatan oraz słynny szkielet „Naia”, znaleziony na głębokości ponad 40 metrów w grocie Hoyo Negro i należący do młodej kobiety sprzed 12 000 lat. Nie zabrakło również majańskich figurek ceramicznych pochodzących z grobowców na wyspie Jaina w stanie Campeche.

Figurka z wyspy Jaina (fot. Javier Hinojosa, INAH
Wśród eksponatów znajdują się prekolumbijskie artefakty złożone przez Majów w studniach cenotes, w tym kadzielnice i naczynia ceramiczne.

 
Naczynie do przygotowywania napoju z kakao i kadzielnica znalezione w cenote San Manuel
w Tizimín (Jukatan) (fot. Javier Hinojosa, INAH)

W nowo otwartym muzeum zebrano też znaleziska archeologiczne z czasów kolonialnych, jak działo z 1552 roku oraz najróżniejsze przedmioty, w tym ze złota i kamieni szlachetnych, wykonane w XVI-XVIII w. i wyłowione z wraków statków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz