sobota, 26 lutego 2022

Jeden z posągów Moai powróci na Wyspę Wielkanocną

Oryginalny artykuł: Chile museum to return Easter Island 'head'

Museo Nacional de Historia Natural w Santiago, stolicy Chile, zwróci ludności Rapa Nui ogromny kamienny posąg zabrany z Wyspy Wielkanocnej 150 lat temu. Monolit jest jednym z setek Moai, wyrzeźbionych z bazaltu ponad 1000 lat temu i stanowiących obecnie  największą atrakcją turystyczną wyspy. Posąg, nazwany Moai Tau, waży 715 kg i został przetransportowany na ląd w 1870 roku przez chilijską marynarkę wojenną, pokonując 3700 km przez Pacyfik. Osiem lat później wystawiono go we wspomnianym powyżej muzeum.

Posąg Moai Tau, który powróci na Wyspę Wielkanocną (źródło fot. Phys.org)

Ludność Rapa Nui, dla której Moai reprezentują duchy ich przodków, od lat domagała się zwrotu posągu oraz innych skarbów kultury zabranych z Wyspy Wielkanocnej, w tym artefaktów znalezionych w grobach i przedmiotów o przeznaczeniu rytualnym. W poniedziałek 21 lutego w Museo Nacional de Historia Natural w Santiago odprawiono specjalną ceremonię, mającą zapewnić posągowi bezpieczną podróż przez Pacyfik. W uroczystości uczestniczyła, między innymi, Veronica Tuqui, przedstawicielka ludności Rapa Nui. Moai Tau wypłynie z portu Valparaiso 28 lutego i po pięciu dniach dotrze na Wyspę Wielkanocną, gdzie zostanie wystawiony w tamtejszym Museo Antropolόgico Sebastian Englert.

Zdjęcie z ceremonii odprawionej w muzeum w Santiago (źródło fot. Phys.org)

Społeczność Rapa Nui zwróciła się również do British Museum w Londynie o zwrot innego posągu Moai, nazwanego Hoa Hakananai'a, który został zabrany w 1868 roku z wioski Orongo na Wyspie Wielkanocnej. Od 2017 roku ludność Rapa Nui ma prawo sama zarządzać ziemiami swych przodków na Wyspie Wielkanocnej, specjalnym terytorium Chile.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz