środa, 22 czerwca 2022

Kopalnia czerwonej ochry w stanie Wyoming (USA)

Oryginalny artykuł: Research Confirms Eastern Wyoming Paleoindian Site as Americas’ Oldest Mine 

Wykopaliska prowadzone przez archeologów ze stanu Wyoming (USA) potwierdziły, że dawna kopalnia czerwonej ochry we wschodnim Wyoming była wykorzystywana przez Paleoindian już 12 840 lat temu. Jak podaje Spencer Pelton, główny autor artykułu opublikowanego w Proceedings of the National Academy of Sciences, miejsce to, znane jako Powars II, położone w Sunrise w hrabstwie Platte jest zatem najstarszą udokumentowaną tego typu kopalnią na całym kontynencie Ameryki. Tym samym przeprowadzone prace potwierdziły teorie wysuwane przez zmarłego w 2020 roku archeologa Georgea’a Frisona (z University of Wyoming), który rozpoczął badania na tym stanowisku w 1986 roku. 

Prace wykopaliskowe w Powars II (fot. Spencer Pelton)

Czerwonej ochry, zwanej też hematytem, używano w różnych celach, w tym jako pigment podczas rytuałów. Znaleziono ją w dawnych grobach, depozytach i obozowiskach na Wielkich Równinach oraz w Górach Skalistych. Powars II jest jedyną kopalnią czerwonej ochry zarejestrowaną w zapisach archeologicznych Ameryki Północnej i jedną z zaledwie pięciu takich kopalni w całej Ameryce. Wśród artefaktów odkrytych wcześniej na stanowisku Powars II znajdują się ostrza (w tym Clovis), narzędzia i paciorki z muszli. Podczas prowadzonych przez Spencera Peltona wykopalisk w latach 2017-2020 natrafiono na kilka tysięcy artefaktów Paleoindian, a także na wiele dobrze zachowanych kości zwierząt i poroży, które były wykorzystywane w kopalni do wydobywania czerwonej ochry. Odkryte ostrza pochodzą z różnych miejsc w regionie, a nawet z odległego Edwards Plateau w Teksasie. Jest zatem prawdopodobne, że czerwona ochra znaleziona na stanowiskach archeologicznych w środkowej części kontynentu pochodzi z Powars II. Zbiór artefaktów z Powars II jest jednym z najbardziej zróżnicowanych ze wszystkich  związanych z Paleoindianami i odkrytych do tej pory w Ameryce. 

Jedno z ostrzy Clovis znalezionych na terenie Powars II (fot. Spencer Pelton)

Uczeni podkreślają, że odkryte dotychczas świadectwa wskazują, że kopalnia była wykorzystywana w dwóch podstawowych okresach. W pierwszym, 12 840 lat temu, trwającym kilkaset lat, Paleoindianie nie tylko wydobywali czerwoną ochrę, używając kości i poroży jako narzędzi, ale również wyrabiali i naprawiali broń, a także wykonywali inne czynności. Po stuletniej przerwie miejsce to zajęli ludzie, którzy nadal pozyskiwali czerwoną ochrę, a w zagłębieniach kopalni umieszczali ułożone w stosy artefakty. 

Warto na koniec dodać, że dwa lata temu, w jaskini na Półwyspie Jukatan (Meksyk) odkryto również kopalnię czerwonej ochry, która jest uważana za jedną z najstarszych w Ameryce (post: „Najstarsza kopalnia ochry w Ameryce”).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz