czwartek, 30 czerwca 2022

W Chan Chan, w Huaca Takaynamo odkryto drewnianą rzeźbę

Oryginalny artykuł: Hallazgo en Chan Chan: descubren escultura de madera en la huaca Takaynamo 

Podczas prac wykopaliskowych i konserwatorskich prowadzonych w Huaca Takaynamo, znajdującej się w północnej części kompleksu archeologicznego Chan Chan (prowincja Trujillo, region La Libertad, Peru) odkryto drewnianą rzeźbę związaną z kulturą Chimú. Jak podaje Arturo Paredes Núñez, rzeźba zachowała się w idealnym stanie, ma 47 cm długości i 16 cm szerokości. Przedstawiona postać ma nakrycie głowy w formie trapezu, które w górnej części ozdobione jest siedmioma pionowymi, naprzemiennie ułożonymi paskami w jasnym i ciemnym kolorze, a w dolnej jednym ciemnym poziomym paskiem. 

Moment odkrycia drewnianej rzeźby w Huaca Takaynamo
(fot. Specjalny Projekt Kompleksu Archeologicznego Chan Chan)

Twarz postaci jest płaska, owalna i pomalowana na czerwono, z wystającym nosem o prostym profilu. We wgłębieniach na oczy i okrągłe ozdoby uszu zachowały się pozostałości czarnej żywicy, która prawdopodobnie służyła do umocowania płytek z masy perłowej. Obie ręce są zgięte w łokciach, ale lewa spoczywa na klatce piersiowej, a prawa jest uniesiona do góry z dłonią na wysokości barku. Tułów, ramiona i dłonie wydają się być również pomalowane na czerwono, a na klatce piersiowej widoczne są ciemne okrągłe plamy. Postać ma na sobie rodzaj spódniczki o trójkątnym kroju, z brzegiem ozdobionym małymi  paskami, podobnymi do tych na nakryciu głowy. Nogi są proste, a stopy delikatnie rozstawione.

Zbliżenie twarzy przedstawionej postaci
(fot. Specjalny Projekt Kompleksu Archeologicznego Chan Chan)

Obok drewnianej rzeźby archeolodzy znaleźli nasiona nectandry, które musiały stanowić naszyjnik, gdyż niektóre zachowały umieszczone w nich nitki. Pod rzeźbą natomiast znajdowała się mała czarna torba z dekoracjami wykonanymi brązowymi i białymi nitkami. Głównym celem wykopalisk w Huaca Takaynamo jest poznanie architektury tego miejsca i sposobu wykorzystywania tej przestrzeni w czasach prekolumbijskich. Prace badawcze i konserwatorskie prowadzone przez Ministerstwo Kultury w ramach Specjalnego Projektu Kompleksu Archeologicznego Chan Chan rozpoczęły się 11 kwietnia i potrwają przez osiem miesięcy. 

Drewniana rzeźba podczas wstępnego oczyszczania
(fot. Specjalny Projekt Kompleksu Archeologicznego Chan Chan)

Na koniec należy dodać, ze nie jest to pierwsza drewniana rzeźba znaleziona na terenie Chan Chan, gdyż już wcześniej archeologom udało się odkryć inne. Można o nich przeczytać w postach: „Drewniane rzeźby z Chan Chan” i „W Utzh An (na terenie Chan Chan) odkryto 20 drewnianych rzeźb”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz