wtorek, 1 października 2024

W Huacachina Seca natrafiono na zawiniątka grobowe sprzed 800 lat

Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico en Ica: descubren fardos funerarios de hace 800 años en Huacachina

Peruwiańscy archeolodzy, pracujący na terenie stanowiska archeologicznego Huacachina Seca (wcześniej zwanego Soniche, dystrykt Pueblo Nuevo, prowincja Ica, Peru) odkryli zawiniątka grobowe pochodzące sprzed ponad 800 lat. Kierujący pracami Rafael Mallco Huarcaya poinformował, że należą one do kultury Ica. Jedno zawiniątko grobowe zawierało szczątki młodej osoby zmarłej w wieku 13-16 lat. Wyprawa grobowa obejmowała tkaniny i naczynie ceramiczne. Drugie zawiniątko było mniejszych rozmiarów. Prace wykopaliskowe w Huacachina Seca rozpoczęły się pod koniec sierpnia. 

Zawiniątka grobowe kultury Ica (źródło fot. Andina)

Rafael Mallco Huarcaya przekazał, że w 1901 roku Federico Max Uhle, uważany za ojca peruwiańskiej archeologii przeprowadził pierwsze wykopaliska na tym terenie, dzięki ówczesnym znaleziskom w latach 70. XX wieku Dorothy Menzel z Uniwersytetu w Berkeley przeprowadziła klasyfikację typologiczną ceramiki kultury Ica.

Prace na terenie Huacachina Seca (źródło fot. Andina)

Kultura Ica rozwinęła się w latach 1000-1470 w dolinie Ica i jest jedną z najważniejszych kultur późnego okresu przejściowego na południowo-środkowym wybrzeżu Peru. Nowe odkrycia świadczą, że Huacachina Seca była miejscem pochówków ówczesnych mieszkańców. Cały ten teren zajmuje siedem hektarów, ale do badań, które potrwają dwa miesiące wybrano siedem miejsc. Prowadzone prace pozwolą lepiej poznać początki i rozwój kultury Ica, której centrum administracyjne znajdowało się w Tacaraka. Podczas prac prowadzonych w 2012 roku natrafiono tam na pozostałości dawnych budowli.


1 komentarz:

  1. Tak, to odkrycie jest ciekawe. Historia kultur prekolumbijskich, jak Ica, kryje w sobie wiele fascynujących tajemnic, podobnie jak niezwykła fauna Galapagos, która wciąż dostarcza naukowcom nowych wglądów w ewolucję życia na naszej planecie. Odkrycia takie jak te w Huacachina Seca pomagają lepiej zrozumieć przeszłość ludzi na południowo-środkowym wybrzeżu Peru, tak jak badania na Galapagos przyczyniły się do poznania mechanizmów ewolucji. Świat pełen jest miejsc, które zachwycają swoją historią i przyrodą. Na https://galapagos.pl/ też o tym czytałam.

    OdpowiedzUsuń