piątek, 27 września 2024

Uczeni z Japonii zarejstrowali 303 nowe geoglify na Płaskowyżu Nasca

Oryginalny artykuł: Líneas de Nasca: descubren 303 nuevos geoglifos con ayuda de la inteligencia artificial 

Podczas sześciomiesięcznych prac terenowych na Pampa de Nasca naukowcy z Uniwersytetu Yamagata w Japonii oraz Jorge Olano z Uniwersytetu Paryskiego dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji odkryli 303 nowe geoglify. Był to pilotażowy eksperyment, przy którym pracowało 10 osób i został przeprowadzony we współpracy z amerykańską firmą IBM. Do tej pory na tym terenie było zarejestrowanych 430 geoglifów, teraz ich liczba wzrosła do 733. Dotychczas zbadano jedynie 30% całego obszaru, który zajmuje 400 kilometrów kwadratowych, a zatem pozostaje jeszcze 70%.

Geoglif przedstawiający postać antropomorficzną (fot. Uniwersytet Yamagata)

Największe geoglify przedstawiają głównie dzikie zwierzęta i są rozmieszczone w rozbudowanej sieci geoglifów liniowych i trapezoidalnych. Prawdopodobnie były wykorzystywane podczas czynności rytualnych.

Geoglif przedstawiający orkę (fot. Uniwersytet Yamagata)

Mniejsze geoglify przedstawiają motywy związane z działalnością człowieka i można wśród nich wyróżnić postacie ludzi i udomowionych zwierząt wielbłądowatych. Zazwyczaj są one rozmieszczone w niewielkiej odległości od krętych ścieżek.

Geoglif przedstawiający papugę (fot. Uniwersytet Yamagata)

Średni rozmiar nowo odkrytych geoglifów wynosi 9 metrów, ale są wśród nich większe lub mniejsze. Uniwersytet Yamagata prowadzi badania nad geoglifami Nasca od 2004 roku (posty: „Tajemnicze linie Nazca nadal fascynują uczonych”, „Na Płaskowyżu Nazca odkryto 24 nowe geoglify”„Nowy geoglif na Płaskowyżu Nazca”„Jakie ptaki przedstawiają geoglify na Płaskowyżu Nasca?”„Odkryto 143 nowe geoglify na Pampa Nasca”„Odkryto 168 nowych geoglifów w pobliżu linii Nazca” ). Ich celem jest zebranie niezbędnych danych na temat geoglifów, aby ostatecznie zrozumieć cel ich użycia i wykonania.

Geoglif przedstawiający postać antropomorficzną (fot. Uniwersytet Yamagata)

W pracach wykorzystano technologie teledetekcji, takie jak zdjęcia satelitarne i lotnicze, obrazy uchwycone za pomocą dronów, przeprowadzając przy tym szeroko zakrojone badania terenowe na Pampa de Nasca. Jest tam jeszcze wiele do odkrycia i dlatego konieczne jest wdrożenie najskuteczniejszych metod, które pozwolą na lepsze zrozumienie ich rozmieszczenia.

Geoglif przedstawiający postać antropomorficzną (fot. Uniwersytet Yamagata)

Z tego powodu dla poprawy zarówno precyzji, jak i szybkości przeprowadzanych badań zdecydowano się na wykorzystanie sztucznej inteligencji. Tradycyjna metoda, która polegała na wizualnej identyfikacji geoglifów na podstawie zdjęć o wysokiej rozdzielczości na tak rozległym obszarze była powolna i niosła ze sobą ryzyko przeoczenia niektórych z nich.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz