wtorek, 3 września 2024

Pozostałości prekolumbijskiego domu w Papantla (stan Veracruz)

Oryginalny artykuł: Hallan restos de una casa prehispánica, en Papantla, Veracruz

Podczas prac archeologicznych związanych z budową siedziby stanowej Universidad para el Bienestar „Benito Juárez García” (UBBJ) w Morgadal (Papantla, stan Veracruz, Meksyk) natrafiono na pozostałości domu wzniesionego z monolitycznego kamienia. Kierująca wykopaliskami badaczka z Centrum INAH Veracruz, Patricia Castillo Peña podała, że odkrycie odnotowano 10 lipca, kiedy rozpoczęły się wykopaliska prowadzone w ramach badania regionalnego, którego celem jest wdrożenie bazy danych dotyczących wzorca osadnictwa w regionie kulturowym El Tajín, głównie w środkowo-północnej części stanu Veracruz.

Teren prac wykopaliskowych (fot. Patricia Castillo)

Nieruchomość o powierzchni 3,4 ha została podarowana przez gminę i podzielona na siedem frontów wykopaliskowych. W Sekcji I natrafiono na platformę z pozostałościami monolitycznych kamiennych murów, których układ i materiał wskazują, że była to budowla o charakterze mieszkalnym, prawdopodobnie należąca do rodziny wywodzącej się z elity. Szacuje się, że pochodzi z czasów pomiędzy końcem okresu epiklasycznego a początkiem okresu postklasycznego (lata 850–1200).

Obraz uzyskany dzięki wykorzystaniu drona (fot. Patricia Castillo)

Patricia Castillo Peña podkreśla, że kamień monolityczny jest materiałem występującym w tym regionie i służył do budowy z wykorzystaniem technologii zapobiegawczej, ponieważ notowano tam powodzie spowodowane zmianami klimatycznymi. Podczas prac odnaleziono przedmioty ze złotozielonego obsydianu, który pochodzi z Sierra de las Navajas (stan Hidalgo). Najwyraźniej jest to wytwór działalności rodzinnej, ponieważ natrafiono tylko na dwa rdzenie i narzędzia, takie jak noże i groty strzał.

Kawałki obsydianu znalezione podczas wykopalisk (fot. Patricia Castillo)

Wokół pozostałości konstrukcji, na obrzeżach stanowiska archeologicznego El Tajín, odkryto różne obszary mieszkalne, a dzięki wykorzystaniu dronów i skanera 3D uzyskano kompleksowy obraz okolicy. Prace terenowe zakończyły się 10 sierpnia, a obecnie rozpoczyna się proces analizy zebranego materiału archeologicznego. Szczególnie wyróżnia się fragment fletu z wyraźnymi wpływami huasteckimi, ozdobiony postacią z ozdobą nosa. Flet prawdopodobnie mierzył od 10 do 15 centymetrów.

Fragment fletu znalezionego podczas wykopalisk (fot. Roberto Lopez Rodriguez)

W wykopaliskach wzięło udział 20 studentów z UBBJ, co miało na celu promowanie dziedzictwa kulturowego. Jak podkreśla Jesús Trejo González, instytucja edukacyjna jest zainteresowana pokazaniem miastu i społeczności studenckiej współodpowiedzialności za zachowanie tego dziedzictwa. Studenci dołączyli do archeologów i zostali przeszkoleni z obsługi narzędzi stosowanych w archeologii, aby móc współpracować z ekspertami. W ten sposób zdobyli cenne doświadczenie w kształceniu akademickim i zawodowym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz