środa, 26 czerwca 2019

Jakie ptaki przedstawiają geoglify na Płaskowyżu Nasca?

Oryginalny artykuł: La sorprendente identidad de misteriosas aves gigantes lineas Nasca en Peru

Tajemnicze linie i geoglify na Płaskowyżu Nasca, zajmujące obszar o powierzchni około 450 kilometrów kwadratowych, przedstawiają, między innymi, różne wzory geometryczne oraz wizerunki zwierząt i roślin. Japońscy badacze: Masaki Eda (z Muzeum Uniwersytetu w Hokkaido), Takeshi Yamasaki (z Instytutu Ornitologii Yamashina) i Masato Sakai (z Uniwersytetu Yamagata) postanowili przyjrzeć się dokładniej kilkunastu przedstawieniom ptaków i zidentyfikować je z ornitologicznego punktu widzenia.

Geoglif, który do tej pory był uznawany po prostu za wizerunek kolibra (fot. Getty)
Jak podaje Masaki Eda, do tej pory rozpoznawano wizerunki ptaków w sposób dość ogólny. Podczas nowych analiz brano pod uwagę wszystkie szczegóły dotyczące dzioba, głowy, szyi, skrzydeł, ogona i nóżek poszczególnych ptaków ukazanych na geoglifach w Nasca i  porównywano je z danymi dotyczącymi ptaków żyjących obecnie w Peru. Jeden z najsłynniejszych geoglifów był określany po prostu jako koliber, ale obecnie wiadomo, że jest to pustelnik rdzawogłowy (Glaucis hirsutus) z rodziny kolibrowatych, który występuje w lasach na wschodnich zboczach Andów i na północy, w pobliżu Ekwadoru.

  
Rysunek kolibra i fotografia przedstawiająca pustelnika rdzawogłowego (fot. Getty)

Badacze zdołali też zidentyfikować kormorana peruwiańskiego (Guanay cormorant), pelikana spotykanego na wybrzeżu i przypuszczalnie papugę. W przypadku wizerunków innych ptaków, być może przedstawiających kondory lub flamingi, brak dokładnych cech, które wystarczyłyby ornitologom na całkowicie pewne stwierdzenie, gdyż zbytnio różnią się od ptaków żyjących obecnie.

Wizerunek ptaka, którego nie udało się jeszcze zidentyfikować (fot. Getty)
Japońscy uczeni podkreślają, że gatunki ptaków ukazanych na Płaskowyżu Nasca były uznawane przez tamtejszą ludność za egzotyczne i występowały w odległych regionach. Autorzy geoglifów mogli widzieć niektóre z nich, jak pelikany, gdy udawali się na wybrzeże w celu zbierania produktów żywnościowych. Masaki Eda i jego współpracownicy mają nadzieję, że uda się im zidentyfikować więcej gatunków dzięki porównaniom ze szczątkami ptaków znalezionymi podczas prac wykopaliskowych oraz z wizerunkami zachowanymi na naczyniach ceramicznych pochodzących z tego samego okresu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz