sobota, 23 listopada 2019

Odkryto 143 nowe geoglify na Pampa Nasca

Oryginalny artykuł: 143 New Geoglyphs Discovered on the Nasca Pampa and Surrounding Area

Grupa badaczy, którą kieruje profesor antropologii kulturowej i archeologii Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata (Japonia) odkryła na terenie Pampa Nasca (Peru) 143 nowe geoglify, przedstawiające wizerunki ludzi, zwierząt i innych istot. Geoglify zostały zidentyfikowane dzięki pracom prowadzonym w terenie w ostatnich latach (post: "Tajemnicze linie Nazca nadal fascynują uczonych") i na podstawie szczegółowego przeanalizowania danych w latach 2018-2019. 

Geoglify odkryte na Pampa Nasca (fot. Yamagata University)
Większość odkrytych geoglifów znajduje się w zachodniej części Pampa Nasca. Uczeni uważają, że jedne geoglify pochodzą z lat 100 p.n.e.–100 n.e., a inne z lat 100-300 n.e. Prace prowadzono we współpracy z centrum badawczym IBM, co pozwoliło na zastosowanie najnowszej technologii do przetwarzania danych.

Jeden z odkrytych geoglifów (fot. Yamagata University)
Badacze pogłębiają swoją wiedzę na temat rozmieszczenia geoglifów, wykorzystując IBM PAIRS Geoscope i platformę sztucznej inteligencji z IBM Thomas J. Watson Research Center, umożliwiające szybką i wydajną analizę trójwymiarowych danych przestrzenno-czasowych. Ponadto naukowcy zamierzają opracować mapę lokalizacji geoglifów na podstawie wyników prac prowadzonych w terenie. Wszystko to ma się przyczynić do zrozumienia linii Nasca jako całości.

 
Geoglif przedstawiający rybę (fot. Yamagata University)

 
Geoglif przedstawiający ptaka (fot. Yamagata University)

Profesor Sakai i jego współpracownicy z Uniwersytetu Yamagata już od 2004 roku badają linie Nasca, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie podejmują działania mające na celu zachowanie i ochronę tego dziedzictwa, gdyż ekspansja terenów miejskich doprowadziła do uszkodzenia niektórych geoglifów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz