Oryginalny artykuł: Identifican dos especies de estrellas de mar en ofrenda del Palacio Quemado de la Zona Arqueológica de Tula
W czasach prekolumbijskich ocean i żyjące w nim zwierzęta odgrywały ważną rolę nie tylko w gospodarce, ale także w religii i sztuce. Potwierdzają to badania, które wykazały obecność pięciu rozgwiazd znalezionych w liczącym ponad 1000 lat depozycie ofiarnym w Tuli, mieście Tolteków, należących do dwóch różnych gatunków. Prace prowadzili specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku.
Żółtym kolorem zaznaczono Palacio Quemado, w którym znaleziono depozyt ofiarny (autorzy rysunku: R.Cobean i A.G.Mastache) |
Żółtym kolorem zaznaczono miejsce znalezienia depozytu ofiarnego (autorzy rysunku: R.Cobean, A.G.Mastache i F.Getino) |
Depozyt ofiarny, datowany na lata 950-1000 odkryła w latach 1993-1994 Elba Estrada Hernández podczas prac na wewnętrznym patio drugiego z trzech pomieszczeń dawnego pałacu. We wnęce o średnicy 44 centymetrów, która została starannie zapieczętowana, natrafiono wówczas na depozyt zawierający tezcacuitlapilli (zwierciadło) o średnicy 34 centymetrów, wykonane z pirytu i turkusu.
Tezcacuitlapilli znalezione w depozycie (fot. Leonardo Lopez Lujan) |
Zwierciadło przykrywało wspomniany kosmogram, utworzony przez cztery grupy przedmiotów symbolicznie powiązanych ze stronami świata: na północy znajdowało się 11 różowawych paciorków z muszli; od południa 17 płytek z masy perłowej; na wschodzie fragment delikatnego koralowca; a na zachodzie płytki wapienne. W sumie zidentyfikowano 2720 płytek o długości od 2 do 15 milimetrów i łącznej wadze 64,84 gramów. Płytki są o około 470-570 lat starsze od tych znalezionych w depozytach w Templo Mayor w Tenochtitlan (post: „Rozgwiazdy z depozytów ofiarnych w Templo Mayor”).
Po morfologicznym rozdzieleniu każdej z maleńkich płytek przeprowadzono ich klasyfikację taksonomiczną i zidentyfikowano gatunki, do których należały. Rozpoznano trzy rozgwiazdy gatunku Nidorellia armata oraz dwie rozgwiazdy Pentaceraster cumingi. Według grupy ekspertów oba gatunki występują licznie w wodach Oceanu Spokojnego, od Zatoki Kalifornijskiej po północno-zachodnie Peru i Wyspy Galapagos. Może to świadczyć o kontaktach utrzymywanych przez Tolteków z ludnością zamieszkującą wybrzeże Pacyfiku aż do wczesnego okresu postklasycznego (lata 900–1200).
Obszar występowania gatunków: Pentaceraster cumingi i Nidorellia armata (autor mapki: S. Velazquez) |
Chociaż rozgwiazdy odkryto już wcześniej w Tuli w kontekstach archeologicznych, podczas wykopalisk Richarda Diehla w 1971 r., a ich artystyczne przedstawienia były znane z ceramiki, to nowe badania dają obraz symbolicznego znaczenia, jakie Toltekowie przypisywali szkarłupniom, zarówno w ich życiu rytualnym, jak i w koncepcjach kosmologicznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz