Oryginalny artykuł: Descubren cómo funcionaban los “Silbatos de la Muerte” aztecas, el aterrador sonido que utilizaban en sus rituales de sacrificio
Tak zwany aztecki „gwizdek śmierci” to instrument charakteryzujący się wydawaniem szokującego dźwięku, porównywalnego do rozdzierającego serce krzyku człowieka. Obecnie stał się on przedmiotem badań pod kątem jego możliwych zastosowań rytualnych i wpływu psychologicznego na słuchaczy. Niedawna analiza przeprowadzona na Uniwersytecie w Zurychu wykazała, że gwizdki te mogą wywoływać intensywną reakcję w ludzkim mózgu, co sugeruje, że Aztekowie mogli celowo wykorzystywać ten efekt podczas ceremonii i rytuałów ofiarnych. Korpus tych gwizdków ozdobiony jest kształtem czaszki, która może przedstawiać Mictlantecuhtli, azteckiego boga świata podziemnego. Mictlantecuhtli rządził Mictlán, miejscem, w którym według mitologii azteckiej przebywały dusze zmarłych. Wizualne połączenie gwizdka z tym bogiem i wydawany przez niego mrożący krew w żyłach dźwięk mogły być elementami symbolicznymi ułatwiającymi duchową przemianę złożonych w ofierze ludzi.
Jeden z azteckich „gwizdków śmierci” (fot. Sascha Frühholz) |
Dzięki nagraniom oryginalnych dźwięków gwizdka i ręcznie wykonanym replikom słuchacze opisywali te dźwięki jako niepokojące i przerażające. Ton gwizdka przypomina ludzki krzyk, powodując instynktowną reakcję czujności lub strachu u tych, którzy go słyszą. Podczas badania zespół odtwarzał dźwięk gwizdka, monitorując aktywność mózgu słuchaczy. Obszary mózgu zaangażowane w przetwarzanie afektywne wykazały silną aktywację, co potwierdza zakłócający wpływ tych dźwięków. Co więcej, aktywowane zostały również obszary mózgu związane z symbolicznymi skojarzeniami, co sugeruje, że dźwięk gwizdka nie tylko wywołuje podstawową reakcję emocjonalną, ale także aktywuje bardziej złożone przetwarzanie symboliczne w mózgu.
Jeden a azteckich "gwizdków śmierci" (fot. Claudia Obrocki) |
Muzyka i dźwięki zawsze odgrywały ważną rolę emocjonalną w najróżniejszych kulturach, zarówno w czasach starożytnych, jak i współczesnych. Wydaje się, że społeczność Azteków rozumiała, jak pewne dźwięki mogą wpływać na słuchaczy i wykorzystywała tę wiedzę w kontekście rytualnym i ceremonialnym. Chociaż nie jest możliwe przeprowadzanie eksperymentów psychologicznych lub neurologicznych na ludziach z czasów Azteków, to współczesne badania pokazują, że podstawowe reakcje afektywne na przerażające dźwięki są u ludzi uniwersalne. Oznacza to, że wpływ azteckich "gwizdków śmierci" na ówczesnych ludzi był podobny do tego, czego doświadczamy dzisiaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz