piątek, 18 maja 2012

Krwawe rytuały

Oryginalny artykuł: Mexican experts find ancient blood on stone knives (English)

Ślady krwi oraz fragmenty mięśni, ścięgien, skóry i włosów na kamiennych nożach sprzed 2 tysięcy lat to pierwszy konkretny dowód, że były one używane do składania ofiar z ludzi. Za pomocą mikroskopu elektronowego zidentyfikowano tkanki ludzkie na 31 nożach z miejscowości Cantona w stanie Puebla w centralnym Meksyku. (Mało znana kultura Cantona kwitła w tym samym czasie, co tajemnicze państwo-miasto Teotihuacan i wyprzedzała o ponad 1000 lat słynących z ludzkich ofiar Azteków.)

Od dawna wiadomo było (z przekazów historycznych z czasów Azteków i ikonografii wcześniejszych kultur), że kapłani używali noży i innych przyrządów do upuszczania krwi w czasie rytuałów, natomiast obecność śladów mięśni i ścięgien na ostrzach wskazuje, że cięcia były głębokie i miały na celu całkowite odcięcie fragmentu ciała. Niektóre noże zawierały więcej śladów czerwonych krwinek, inne więcej skóry, mięśni czy kolagenu, co sugeruje, że każde narzędzie miało inne zastosowanie, w zależności od swojej formy.

Okrycie to rzuca nowe światło na praktyki ofiarne kultur prekolumbijskich, które wierzyły, że krew ludzka jest swego rodzaju sokiem życiowym, koniecznym do utrzymania kosmosu w równowadze.

Czytaj także: Jadeit (mapa źródeł obsydianu, po polsku)   Grobowy makijaż (po polsku)   Pod Piramidą Słońca (po polsku)   Czemu Majowie upadli (po polsku)    Upadek Majów: szlaki handlowe (po polsku)

Aztecki nóż. Muzeum Templo Mayor w mieście Meksyk
Aztec knife, Templo Mayor Museum, Mexico City

Azteckie noże i inne narzędzia. Muzeum Templo Mayor w mieście Meksyk
Aztec knives and other tools, Templo Mayor Museum, Mexico City

Kawał obsydianu i odłupane od niego fragmenty, które mogą posłużyć do wykonania narzędzi. Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala
Obsidian rock and its pieces that can be used to make tools. National Museum of Archaeology and Ethnology, Guatemala City

Majańskie narzędzia z obsydianu i krzemienia. Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala
Maya obsidian and flint tools.  National Museum of Archaeology and Ethnology, Guatemala City

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz