wtorek, 1 maja 2012

Uczmy się od pierwszych Amerykanów

Oryginalny artykuł: Ancient farming method may help conserve savannahs (English)

Metoda uprawy roli bez ognia stosowana przez dawnych mieszkańców amazońskich sawann może wspomóc teraz wysiłki zmierzające do ochrony ekosystemów ważnych dla całego świata.

Najnowsze badania, opublikowane 9 kwietnia w Proceedings of the National Academy of Sciences, pokazują, że 800 lat temu, przed przybyciem Europejczyków do Ameryki Łacińskiej, miejscowi rolnicy opracowali technikę uprawy na podwyższonych polach, która pozwalała na gospodarowanie zasobami naturalnymi ziemi bez użycia ognia. Polegała ona na budowaniu niewielkich wzniesień pod uprawy, co sprzyjało dobremu drenażowi, napowietrzeniu gleby i zachowaniu wilgoci. Zapobiegała także utracie składnikiów odżywczych i materii organicznej oraz zachowywała strukturę gleby.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie to stawia w zupełnie nowym świetle kwestię wykorzystywania ziemi przed przybyciem pierwszych Europejczyków i po ich przybyciu. Okazuje się, że wysoka częstotliwość występowania pożarów na amazońskich sawannach to zjawisko kolonialne. Naukowcy mówią również, że technika podwyższonych pól i technika wypalania zostały opracowane na potrzeby zupełnie innych środowisk, przy czym wypalanie na dłuższą metę powoduje wyjałowienie gleby.

Pełen artykuł Fire-free land use in pre-1492 Amazonian savannas (ang.)
Czytaj także o dzisiejszych megapożarach i niegdysiejszym klimacie (ang.)

Pole kukurydzy w Brazylii (fot. Getty Images)
--------------------
Czytaj także: Dzika historia fasoliCeren - majańskie PompejeTrzy siostry: fasola, kukurydza i dyniaWarzywa, które zawdzięczamy starożytnym AmerykanomOwoce, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz