sobota, 24 marca 2012

Trzy siostry: fasola, kukurydza i dynia

Oryginalny artykuł: Three Sisters (English)

"Trzy siostry" to nazwa starożytnej techniki rolniczej, w której fasola, kukurydza i dynia są uprawiane razem. Siostry pracują wspólnie: kukurydza ma sztywną łodygę, po której pnie się fasola; fasola dostarcza kukurydzy azotu mineralnego; kukurydza i fasola wspólnie zapewniają dyni cień i odpowiednią wilgotność; dynia chroni siostry przed chwastami i erozją gleby.

Posadzenie tych trzech roślin razem to był prawdziwy przebłysk geniuszu, a stało się to prawdopodobnie jakieś 5 do 3, 5 tysięcy lat temu, choć każda miała inną historię udomowienia. Fasola została najpierw udomowiona w Ameryce Południowej około 10 tysięcy lat temu i osobno w Ameryce Środkowej około 7 tysięcy lat temu; dynia w Ameryce Środkowej mniej więcej 10 tysięcy lat temu; natomiast kukurydza w Ameryce Środkowej, ale co najmniej 1000 lat później.

Około 3,5 tysiąca lat temu technika ta jest już powszechnie stosowana w Mezoameryce. Natomiast w Andy ostatnia dotarła kukurydza: pomiędzy 1800 a 700 p.n.e.

Trzy Siostry (fot. Wikimedia Commons)
--------------------
Czytaj także: Uczmy się od pierwszych AmerykanówDzika historia fasoliCeren - majańskie Pompeje,  Warzywa, które zawdzięczamy starożytnym AmerykanomOwoce, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz