czwartek, 15 marca 2012

Joya de Cerén - majańskie Pompeje

Na majańskim stanowisku Joya de Ceren w Salwadorze znaleziono dobrze zachowane ślady pola uprawnego, na którym około 600 r. n.e. mieszkańcy uprawiali maniok, ważną roślinę uprawną, udomowioną w Ameryce Południowej przynajmniej 8 tysięcy lat temu.

Joya de Ceren to majańska wioska w północnym Salwadorze, która została zniszczona (i zachowana) przez opad popiołu z erupcji pobliskiego wulkanu Loma Caldera. Ponad 3-metrowa warstwa popiołu zachowała obraz wioskowego życia: ludziom udało się na szczęście uciec, ale musieli porzucić wszystko. W jednym z domów zachowała się nawet w pełni wyposażona kuchnia z obiadem na stole.

Joya de Ceren zostało odkryte w 1978 i jego badania dostarczyły wielu informacji na temat codziennego życia mieszkańców. Pole manioku to jedno z najnowszych odkryć.

Pełen artykuł (po angielsku): Sheets P, Dixon C, Guerra M, and Blanford A. 2011. Manioc cultivation at Ceren, El Salvador: Occasional kitchen garden plant or staple crop? Ancient Mesoamerica 22(01): 1-11.
Czytaj także o majańskiej autostradzie (po polsku)
Fotogaleria Joya de Ceren

Joya de Cerén, Salwador. Tamazcal (Budynek 9), stanowisko 2
Joya de Cerén, Salwador. Tamazcal (Budynek 9), stanowisko 2 
--------------------
Czytaj także: Uczmy się od pierwszych AmerykanówDzika historia fasoliCeren - majańskie PompejeTrzy siostry: fasola, kukurydza i dyniaWarzywa, które zawdzięczamy starożytnym AmerykanomOwoce, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz