Na majańskim stanowisku Joya de Ceren w Salwadorze znaleziono dobrze zachowane ślady pola uprawnego, na którym około 600 r. n.e. mieszkańcy uprawiali maniok, ważną roślinę uprawną, udomowioną w Ameryce Południowej przynajmniej 8 tysięcy lat temu.
Joya de Ceren to majańska wioska w północnym Salwadorze, która została zniszczona (i zachowana) przez opad popiołu z erupcji pobliskiego wulkanu Loma Caldera. Ponad 3-metrowa warstwa popiołu zachowała obraz wioskowego życia: ludziom udało się na szczęście uciec, ale musieli porzucić wszystko. W jednym z domów zachowała się nawet w pełni wyposażona kuchnia z obiadem na stole.
Joya de Ceren zostało odkryte w 1978 i jego badania dostarczyły wielu informacji na temat codziennego życia mieszkańców. Pole manioku to jedno z najnowszych odkryć.
Czytaj także o majańskiej autostradzie (po polsku)
Fotogaleria Joya de Ceren
Joya de Cerén, Salwador. Tamazcal (Budynek 9), stanowisko 2 |
Czytaj także: Uczmy się od pierwszych Amerykanów, Dzika historia fasoli, Ceren - majańskie Pompeje, Trzy siostry: fasola, kukurydza i dynia, Warzywa, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom, Owoce, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom
--------------------
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz